EUR 1.9558
USD 1.7243
CHF 2.0934
GBP 2.2921
CNY 2.3713
you tube
mobile version

Турция: Проект за запод за чипове и соларни клетки

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Турция: Проект за запод за чипове и соларни клетки

mail08:01 | 14.05.2025прегледи 80 коментарикоментари 0


Турция планира да открие нов завод за чипове и соларни клетки през юли, като общата стойност на проекта е над 400 милиона долара, съобщи „Хюриет дейли нюз“. 

Заводът ще се намира в близост до град Сивас в Централна Турция, като от водещата компания в проекта „Елин Енерджи“ (Elin Energy) планират масовото производство на чипове и соларни клетки да започне в края на 2026 г. 

Президентът на „Елин Енерджи“ Арда Ялъ посочи, че целта на проекта е не само да се задоволи нуждата на турската икономика от полупроводници и соларни клетки, но и да се осигури устойчиво развитие на износа на подобни продукти, най-вече към САЩ. 

„Идеята ни е да използваме по-голямата част от клетките, които ще се произвеждат в Сивас, за износ към САЩ (…)“, заяви Ялъ, като подчерта, че „само след няколко години Турция ще спре да внася соларни клетки, тъй като ще се превърне в износител на такива.“

„Турция все още внася соларни клетки, но заводът, който ще създадем, ще покрие около 70 процента от нуждите ни“, допълни още Ялъ./БТА


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg