EUR 1.9558
USD 1.7217
CHF 2.1051
GBP 2.2776
CNY 2.3593
you tube
mobile version

Текущо икономическо развитие

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Текущо икономическо развитие

mail08:00 | 15.03.2013прегледи 960 коментарикоментари 0


Според предварителните данни, БВП през четвъртото тримесечие се повиши с 0.5% спрямо съответния период на предходната година, а за цялата 2012 г. ръстът на икономиката възлезе на 0.8%. Това показва анализ за февруари 2013 на Министерство на финансите.
Растежът, който подобно на предходните тримесечия се дължеше на вътрешното търсене, се забави в края на годината. Крайното потребление се повиши с 1%, като разходите на домакинствата забавиха нарастването си до 1.9% при 2.4% през предходното тримесечие, поради по-слабия растеж на реалните заплати.
Индивидуалното потребление на правителството имаше значителен спад от 4.4%. Инвестициите в основен капитал нараснаха с 1.5% на годишна база за последното тримесечие, а за цялата година ръстът им бе 0.8%, като по този начин записаха положителна промяна за първи път от 2008 г. насам. Износът през четвъртото тримесечие спадна с 2.1% в резултат на по-слабото търсене от страна на основните търговски партньори на България. Регистрирано бе както понижение на износа на стоки, така и значително по-бавен растеж при този на услуги. Вносът намаля с 0.5% поради спад при вноса на услуги, а този на стоки се повиши с 3.4%, подкрепен от вътрешното търсене.
БДС нарасна с 0.6% през четвъртото тримесечие. Селското стопанство отчете ръст от 2.3%. Добавената стойност в промишлеността нарасна с 3.7%, а в търговията, транспорта и хотелиерството – с 3.8%. Други дейности от сектора на услугите с положителен принос бяха държавно управление и култура и развлечения. Останалите сектори имаха отрицателен принос, като добавената стойност в професионални дейности и научни изследвания се понижи с 10.4%. Строителството спадна с 12.6%, поради отчетеното свиване в сградното строителство. Оборотът на промишлените предприятия отчете растеж от 1.4% на годишна база през декември. За разлика от предходните месеци, когато регистрираният растеж се дължеше изцяло на благоприятното развитие при продажбите на външния пазар, в края на годината продажбите на вътрешния пазар също се върнаха към положителна територия. Несигурната външна среда продължи да оказва негативно въздействие върху оборота на външния пазар и растежът му се забави до 3.4%. Отчетеното нарастване се дължеше повече на ефект от по-ниската база през декември 2011 г., отколкото на отчетено положително развитие. Въпреки своя малък дял в общия оборот, производството на хартия и картон и изделия от хартия и картон имаше най-висок принос към растежа. След спада през последните три месеца, през декември промишлените продажби на вътрешния пазар нараснаха с 0.5% на годишна база. Основен принос за отчетения растеж имаше положителната динамика при производството и разпределението на електрическа и топлинна енергия, което се характеризираше със спад през последните три месеца. Производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета също се отличаваше със сравнително висок положителен принос към общата динамика на оборота.
Промишленото производство отчете слабо повишение от 0.1% спрямо съответния месец на предходната година, но това положително развитие отново се дължеше отчасти на базов ефект, тъй като индустриалното производство започна да спада през декември 2011 г. От друга страна, настъпването на зимния сезон доведе до стабилен положителен принос на производството и разпределението на електрическа и топлинна енергия за динамиката на общия индикатор.
Оборот в промишлеността
Спадът при търговията на дребно се задълбочи до 5.8% спрямо декември 2011 г. Подобрение се наблюдаваше единствено при продажбите на дребно в неспециализирани магазини с разнообразни стоки, които нараснаха с 1.3%, докато при търговията на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия и търговията с текстил, облекло, обувки и кожени изделия не бе отчетена промяна спрямо дванадесет месеца по-рано. Както и през предходния месец, най-голям спад от 14% имаха продажбите на битова техника, мебели и други стоки, следвани от търговията на дребно с компютърна и комуникационна техника с понижение от 13.2%.
След година на разнопосочна динамика, през декември индексът на строителната продукция се сви с 18.7% спрямо същия месец на предходната година. Това се дължеше основно на променената динамика при гражданското строителство, чиято продукция се понижи с 17.7%. В същото време, спадът при сградното строителство се задълбочи до 19.5% на годишна база.
Бизнес климат
През февруари общият индикатор за бизнес климата в страната се повиши с 5.7 пр.п. спрямо януари. За пръв път от средата на 2012 г. подобрение бе наблюдавано във всички сектори на икономиката. Оценките на мениджърите за настоящата и бъдещата бизнес ситуация бяха благоприятни, както и по-оптимистични. Анкетираните имаха също и позитивни очаквания относно поръчките и търсенето през следващите месеци.
Ревизираните данни на НСИ (СНС) за развитието на заетостта в страната показаха по-голям спад на заетите от началото на 2012 г. През четвъртото тримесечие общият брой на заетите намаля с 4.9% на годишна база, което показа известно влошаване в сравнение със спадовете от между 3.8 и 4.8% от предходните тримесечия. Тези темпове на понижение бяха почти два пъти по-високи в сравнение с предварителните данни, с което намалението на заетостта средно за годината се ускори до 4.3%. Ускорено свиване на заетите се наблюдаваше в по-голямата част от икономическите дейности, въпреки че селското стопанство имаше най-голям принос. Намалението на заетостта в търгуемия сектор (индустрия без строителство) се ускори от 3.3% през първото до 4.2% през четвъртото тримесечие, повлияно от неблагоприятната външна среда. Освобождаването на работници в строителството поддържаше двуцифрения си темп през повечето тримесечия, като общият спад на заетите в сектора възлезе на 10.4% през 2012 г.
Заетостта в сектора на услугите също се влоши. Единствено в търговия, транспорт и хотели и ресторанти намалението на заетите отбеляза известно забавяне на годишна база, въпреки че средният спад остана над 3%. Икономическите дейности като създаване и разпространение на информация, финансови и застрахователни дейности и професионални и административни дейности, които според предварителните данни отчетоха увеличение на заетостта на годишна база и подкрепиха стабилизирането на общата заетост в услугите, сега отбелязаха понижение и допринесоха за общия спад на заетите в сектора.

Наблюдаваната от началото на годината тенденция при доходите от труд се запази и през четвъртото тримесечие на 2012 г. Средната работна заплата отчете номинален растеж от 8.5%, което бе съпоставимо с този през аналогичния период на предходната година, а в реално изражение показателят нарасна с 5.5%1. Повишението на доходите в обществения сектор се забави до 0.6%, докато прирастът на показателя в частния сектор бе съпоставим с този година по-рано, като възлезе на 10.7%. Развитието по икономически дейности по-каза, че и през четвъртото тримесечие на годината най-високи растежи бяха отчетени в сферата на услугите – търговия, хотели и ресторанти, операции с недвижими имоти, създаване и разпространение на информация и професионални дейности. Все пак, в последните две дейности се наблюдаваше значително забавяне на годишна база. В строителството, добивната и преработващата промишленост нарастването на заплатите бе значително по-ниско от средното за икономиката. Според данните от Наблюдението на предприятията, за цялата 2012 г. средната работна заплата се повиши с 11.7% и 9.1%, съответно в номинално и реално изражение. Наблюдаваното ускорение бе обусловено от значителната ревизия на данните за 2011 г., което доведе до отчитане на по-висок растеж на доходите. Последното бе най-силно изразено в преработващата промишленост, транспорт, хотели и ресторанти и операции с недвижими имоти.
Динамика на реалната заплата и производителността на труда
През четвъртото тримесечие производителността на труда се повиши с 5.5% в реално изражение, а за цялата 2012 г. нарастването на индикатора възлезе на 5.4%. Последното повлия благоприятно върху развитието на разходите за труд на единица продукция, които се понижиха с 2% през годината. Възходящата динамика на производителността на труда бе обусловена преди всичко от търгуемия сектор, търговията и операции с недвижими имоти.
Нивото на регистрираната безработица се повиши до 11.9% през януари и превиши с 0.5 пр.п. стойността си от декември миналата година, както и с 0.8 пр.п. равнището си от януари 2012 г. Броят на безработните възлезе на 391.7 хил. души и бе повлиян основно от динамиката на входящия поток безработни. Новорегистрираните в бюрата по труда нараснаха с 51.8% спрямо декември, което бе обусловено в значителна степен от освободените от работа от сектор държавно управление, следвани от търговията и преработващата промишленост. Изходящият поток безработни също се повиши спрямо предходния месец, в резултат изцяло на по-високия брой лица, намерили работа през месеца (21.9 хил. д.). Макар че първичният трудов пазар е традиционно свит в началото на годината, търсенето на труд се повиши и подкрепи по-големия брой на започналите работа там (7.3 хил. д.). Същевременно, активизирането на програмите за субсидирана заетост имаше най-голям принос за нарасналия брой на устроените на работа с помощта на трудовите посредници, които осигуриха заетост на нови 11.9 хил. д. безработни през януари.

 Още от анализа на страницата на МФ.

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg