EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Спад на чуждите инвестиции в Румъния и България

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Спад на чуждите инвестиции в Румъния и България

mail15:20 | 17.05.2010прегледи 2029 коментарикоментари 0


Преките чуждестранни инвестиции в Румъния са намалели два пъти през първото тримесечие на 2010 г. спрямо януари-март 2009 година, съобщи днес централната банка на Румъния.
За първите три месеца на тази година преките чужди инвестиции са в размер на 754 милиона евро спрямо 1,475 милиарда евро преки инвестиции през първото тримесечие на предходната година, отбелязва агенция Медиафакс.
Според централната банка чуждите инвестиции финансират 50,1 на сто от дефицита по текущата сметка, който е 1,506 милиарда евро за периода януари-март 2010 година.
Миналата година чуждестранните инвестиции в Румъния спаднаха до 4,89 милиарда евро, наполовина от размера им през 2008 година, покривайки 96,9 на сто от дефицита по текущата сметка. Преките чуждестранни инвестиции в Румъния през 2008 година бяха в размер от 9,49 милиарда евро.
Преките чуждестранни инвестиции в България се намалели с 20 пъти през първите два месеца на година спрямо същия период през 2009 г.
Преките чуждестранни инвестиции в България за януари-февруари 2010 г. възлизат на 28 млн. евро или 0.1% от БВП, при 555 млн. евро или 1.6% от БВП за януари - февруари 2009 г., сочат данни на БНБ. Петте държави с най-големи преки инвестиции у нас за първите два месеца на годината са Унгария, Австрия, Испания, Германия и Великобритания.
Отчетените данни съвпадат с прогнозите на Световната банка от началото на година, според който в средносрочен план се очаква преките чуждестранни инвестиции в развиващите се страни да отбележат спад в сравнение с отбелязания неотдавна връх от 3.9% от БВП през 2007 г. до около 2.8-3.0 %.
В доклада „Глобални икономически перспективи 2010” се отбелязва, че последствията от подобно намаляване могат да бъдат сериозни, тъй като ПЧИ представляват цели 20% от общите инвестиции в районите на Субсахарска Африка, Европа и Централна Азия, и Латинска Америка.
„Развиващите се страни не могат да избегнат по-стриктните международни финансови условия, но трябва да намалят вътрешните разходи по кредитиране и да насърчат развитието на местните капиталови пазари чрез разширяване на регионалните финансови центрове и подобряване на конкуренцията и регулациите в местния банков сектор,” казва Ханс Тимер, директор на Групата за прогнози на Световна банка. „Макар че ще отнеме време за постигане на видими резултати, подобни стъпки биха могли да разширят достъпа до капитали и да спомогнат за връщане на развиващите се страни на пистата на по-високия растеж, откъдето бяха изхвърлени от кризата”.
Докладът констатира, че по-либералните международни финансови условия в периода от 2003 до 2007 година са допринесли за бума във финансирането и растежа на развиващите се страни. Значително по-ниските разходи по кредитирането са довели до нарастване както на международните капиталови потоци, така и на вътрешното кредитиране, което е допринесло за 30% -но увеличение на инвестициите в развиващите се страни. Предизвиканото бързо нарастване на капиталовите наличности е било до голяма степен в основата на постигнатото увеличение от 1,5 процентни пункта в темпа на потенциалния ръст на икономиките на развиващите се страни.
Докато изключително силният растеж на развиващите се страни през периода на оживление е бил отражение на потенциалния ръст на БВП, то глобалните финансови условия, които са го подхранвали, са се оказали определено неустойчиви.


 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg