АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Всяка година Денят на народите има и благотворителна кауза. Този път тя беше за набиране на средства в подкрепа на Дома за медико-социални грижи в Плевен.


Ръстът на икономиката на България ще се забави до 2,5 на сто през тази година, след като през миналата година бе 2,8 на сто, се посочва в пролетното издание на "Преглед на световната икономика" на МВФ, озаглавено "Несигурността във водените политики поставя на изпитание глобалната икономическа устойчивост" (Policy Uncertainty Tests Global Resilience).


ОИСР предоставя препоръки за политики за ускоряване на кръговия преход на София, като се основава на своята рамка с три стълба — хора и фирми, политики и места.


Анализ на iBanFirst: Доларът понася удар на фона на търговските политики на Тръмп. Доларът изглежда плаща цената на заобикалящата го нестабилност в САЩ. На валутния пазар перспективите сега са особено неблагоприятни за зелената валута.


Компанията е обвинена в две нарушения на "Акта за цифровите пазари" (DMA). Той влезе в сила през март 2024 г. и регулира дейността на "онлайн посредниците и платформите, като например пазари, социални мрежи, платформи за споделяне на съдържание, магазини за приложения и онлайн платформи за пътуване и настаняване", посочва официалният сайт на ЕС.


В контекста на подкрепящите политики са увеличени инвестициите за подобряване на качеството и стандартите на албанските продукти, които непрекъснато увеличават присъствието си на международните пазари.


Само за последните четири месеца тя е приела програма за 150 млн. лв. за развитие на индустриалните паркове, за 22 млн. лв. за финансиране на военнопромишления комплекс, за 15 млн. лв. за подпомагане на здравни заведения, както и такава за подкрепа на експортната дейност на български компании.


Глобалната икономика се забавя, което затруднява възстановяването на пазарите на труда, според изданието "Световна заетост и социални перспективи: Тенденции 2025" на Международната организация на труда. Това съобщи Българската търговско-промишлена палата (БТПП) в последния брой на онлайн бюлетина си "Инфобизнес".


Челната тройка за най-големи бизнес рискове у нас, според проучването, се допълва от макроикономически рискове (инфлация, дефлация, парични политики, програми за строги икономии) и законови и регулаторни промени (напр. Нови директиви, протекционизъм, екологични, социални и управленски изисквания за устойчивост) съответно с дял от 38 на сто и 31 на сто.


Наредбата предвижда увеличение на данъци и ограничаване на редица субсидии, както и на ръста на възнагражденията в публичния сектор и на пенсиите. Премахват се редица социални придобивки и допълнителни плащания, слага се спирачка и върху назначенията в публичния сектор.