EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

София: Централна баня става музикална зала

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

София: Централна баня става музикална зала

mail13:03 | 06.11.2018прегледи 1078 коментарикоментари 0


Столичната община ще кандидатства по ОП „Региони в растеж“ за реставрация и адаптация на второто крило на сградата на Централна минерална баня откъм ул. „Сердика“ и ул. „Искър“. Целта е сградата да бъде съхранена, а Регионалният исторически музей да получи допълнителна площ за разполагане на богатата си колекция, съдържаща над 120 хиляди експоната.  

Идейният проект за реставрация и адаптация на второто крило на сградата  на Централна минерална баня в музей „Българският ХХ век“ е на арх. Станислав Константинов.  

Зам.-кметът Тодор Чобанов  припомни, че сградата на Централната минерална баня е изградена между 1906 и 1912 година и е със статут на архитектурно-художествена недвижима културна ценност от национално значение. 

Сградата функционира като баня до 1986 година, когато е затворена поради липса на интерес към  услугата  от страна на столичани.  През 2013 – 2014 година Столичната община изпълнява проект на „Адаптация на общинската минерална баня за музей на София“, като финансирането на проекта се осъществи  по ОП „Регионално развитие“.  Чрез изпълнението на проекта  се съхранява, реставрира и адаптира по-голямата част от сградата. Над 70 хиляди човека ежегодно посещават  Регионалният исторически музей – София.    

„Второто крило е в тежко състояние и се нуждае от реставрация и консервация“ – посочи още Чобанов.

Предвижда се изграждане на съвременен модерен музей – културен център, в който да се  представи близкото минало на страната през ХХ век.  Част от новите пространства ще бъдат използвани за допълване и обогатяване на постоянната експозиция на музея с темите за развитието на архитектурата и градоустройството,  за борбите за национално обединение на България, за спасяването на българските евреи и други. Ще бъдат отворени и две многофункционални зали за театрални и музикални представления.

"Старите сгради могат и трябва да добият нови функции – каза арх. Константинов. – В новата част наблягаме на функциите, които са свързани със социалния живот на хората. Ще бъдат обособени: Център с образователни програми и ателиета за деца.  В сутерена ще има и модерни депа за съхранение и ателиета за реставрация." 

"Специална зала ще бъде посветена на извора" – посочи още арх. Константинов. В подпокривните пространства ще има зали за съвременни изложби и инсталации . В сградата ще се обособи и мемориал на авторите на сградата – Фридрих Грюнангер, Петко Момчилов и Харалампи Тачев.

Музеят е първата сграда в София, която се отоплява с геотермални помпи. Предвижда се в новата част също да се използва топлината на  минералната вода за отопление.

Женският басейн в бившата Централна баня става музикална зала с около 150 места, мъжкият - театрална, с близо 250 места, при разширяването на Музея на София. И двете зали ще са многофункционални - в тях ще има кинопрожекции, изложби и различни други културни и обществени събития.

Два вътрешни двора ще се превърнат в централна зала, в средата на която ще е минералният извор. Пространството ще е израз на почит към минералната вода - към нейната обществена роля от древността, още от римските терми - преди всичко като социално средище, отколкото като център за хигиена.

Древната традиция е продължена и с изграждането на геотермалната станция в подземието на сградата. С нея се отоплява завършената вече част от Музея на София - с половината от дебита на минералната вода, който е 12 л/сек. С останалите 6 л/сек. ще се отоплява втората част, когато бъде реставрирана.

За строителните работи ще са нужни около 10 млн. лв. Допълнителна сума ще е необходима за високотехнологичното оборудване на новите зали и другите помещения - реставраторски ателиета, хранилища за 120-те хиляди експоната от фондовете на музея и други. Голяма част от експонатите ще станат достъпни за публиката след разширяването - изложбената площ ще се удвои, според проекта.

 

 

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg