АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Втората по големина икономика в света предлага безмитен и безквотен пазарен достъп на най-слабо развитите страни, включително много африкански страни, но новата инициатива ще изравни условията, като предложи подобен пазарен достъп и на страните със средни доходи.


Областта се характеризира с висока гъстота на пътната мрежа, но железопътната мрежа е сред най-слабо развитите в страната. Усреднените нива на местните данъци са близки до средните.


Най-голямо увеличение на годишна основа е отчетено при цените в сектора на образованието - 71,67 на сто. Разходите за жилището и бита са се повишили с 67,43 на сто. При храните и безалкохолните напитки е отчетено увеличение от 32,87 на сто. Най-слабо увеличение на цените има при облекло и обувки - 14,12 на сто, комуникации - 19,25 на сто и транспорт - 24,59 на сто.


Германия остава най-слабо представящата се сред водещите икономики - 48,3 пункта през май, въпреки че производственият ѝ сектор регистрира едно от най-леките влошавания от три години.


Заплатите и пенсиите в област Перник продължават да се повишават, а нивото на бедност остава ниско, но здравеопазването е слабо, а културата - малко.


Morgan Stanley публикува доклада си за актуализацията на прогнозите за валутните курсове за 2025 г., като в него се посочва, че Азия ще продължи да се представя по-слабо на фона на развиващите се глобални пазари.


Пазарът става все по-сегментиран като качество на площите и за това говори и ръстът на наемите в първокласния сегмент – търсените нива в центъра на София достигнаха 19 евро/кв. м в края на годината. Офертите за Клас А площи по основните пътни артерии варират между 14 и 17 евро/кв. м в зависимост от търсенето и дела на свободни площи в съответната зона.


Годишната инфлация в Турция се понижи през януари за пореден месец. Най-висока е била инфлацията през януари в сферата на образованието, цените на имотите и наемите, както и в областта на здравеопазването, докато най-слабо е отчетеното увеличение на цените за транспорт.


Голяма част от Южна България регистрира ръст на добавената стойност, но много от регионите в Северна България бележат спад. Това в голяма степен е резултат от по-слабото представяне на земеделието в сравнение с предишната година, което пък подчертава нуждата от модернизация и инвестиции в тези по-слабо развити региони.


Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 734,3 млн. лв. От тях 538,6 млн. лв. са предвидени за финансиране на проекти на общини или клъстери от по-слабо развитите региони. Останалите 195,7 млн. лв. са за регионите в преход – София и Благоевград.