EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Селските къщи все по-търсени

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Селските къщи все по-търсени

mail13:10 | 04.12.2020прегледи 1348 коментарикоментари 0


Пазарът на селски имоти преживя истинско възраждане през 2020 г. и се превърна в един от най-активните сегменти от имотния пазар в страната,коментира Полина Стойкова MRICS, изпълнителен директор на BULGARIAN PROPERTIES=

Ако може да се търси положителен ефект от епидемията от коронавирус, то той определено би бил оживлението на пазара на селски къщи, което тя предизвика. Търсенето нарасна още след облекчението на мерките при първата вълна на епидемията през пролетта и продължава и в момента. С оглед на настоящото затягане на мерките, закупилите такива имоти се оказаха много далновидни и в момента се радват на собствен дом извън големите градове, на по-безопасно място и със собствено пространство на открито.

Така селските къщи се превърнаха в хита на 2020 г. Най-хубавите имоти се разпродадоха много бързо и в някои места даже вече се усеща недостиг и изчерпване на атрактивните оферти.

Можем да припомним, че търсенето на селски имоти беше движено основно от британски купувачи в годините 2003-2007 г. То отбеляза значителен спад след оттеглянето им поради финансовата криза от 2008 г. и до ден днешен не можеше да се възстанови.

Търсене, обеми продажби и средни цени

Данните на BULGARIAN PROPERTIES сочат, че 2020 г. ще звърши с около 20% ръст в продажбите на селски имоти.

Средната цена на закупените къщи е 41 500 евро, докато през предходните години е била около 20 000 - 25 000 евро. Това не отразява нарастване на цените, а показва тенденцията за закупуването на по-скъпи имоти, готови за обитаване и със съответни удобства.

Най-голям интерес има към къщи на цени от 20 000 до 50 000 евро, които са в добро състояние и могат веднага да бъдат ползвани.

Търсят се имоти в селата не само около София, а около всички големи градове. Особено голям интерес привличат къщите в селата около Боровец и Самоков, които са перфектното съчетание на къща близо до София и къща във ваканционно място близо до ски курорт. Ръст бележи също и търсенето в селата около Пловдив, Стара Загора, Велико Търново, около курортите и близо до морето. На практика, това обхваща цялата страна и дава възможност всеки да избира според това какво най-много харесва като пейзаж, природни дадености и дейности на открито.

Повечето от селските имоти се закупуват за собствено ползване - за сезонно обитаване, уикенди и ваканции, но една част от тях ще станат и постоянен дом на хората, които могат да си позволят да живеят и работят от дистанция.

Купувачите най-често са семейства с деца, хора с по-гъвкави професии, които могат да работят отдалечено. Но също така и хора, които са в предпенсионна възраст и които искат да се изнесат на по-спокойно място след няколко години.

Перспективи пред развитието на пазара на селски имоти

Пандемията от COVID-19 преобърна нагласите и промени поведението ни и начина ни на живот. Очакванията ни са тя да има трайни следи във връзка с отношението ни към собствения дом. Вероятно ще отдаваме все по-голямо значение на дома, на качеството ни на живот, на пространството, което обитаваме и в резултат на това може би интересът към селските къщи ще се запази и в следващите години.

Това дава голям шанс да станем свидетели възраждането на по-малките населени места и селски райони и би довело до по-балансирано развитие не само на имотния пазар, но и за икономиката и за страната ни като цяло.

Ако опитът се окаже успешен и хората са доволни, можем да очакваме към тях да се присъединят техни роднини, приятели и така постепенно да се създаде един нов активен пазарен сегмент на хора, завръщащи се на село било то за постоянно или за уикенди и ваканция на чист въздух и по-близо до природата.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg