EUR 1.9558
USD 1.8361
CHF 2.0130
GBP 2.2896
CNY 2.5369
you tube
mobile version

Село-рекордьор по евроинвестиции

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Село-рекордьор по евроинвестиции

mail09:01 | 11.05.2017прегледи 1269 коментарикоментари 0


Пограничното село Несла край Драгоман посреща Деня на Европа като рекордьор по размер на европейски инвестиции у нас. На 74 жители там има реализирани проекти на стойност над 1 300 000 лева, което е над 11 000 лева на глава от населението. Разположено само на 2 км от българо-сръбската граница селото е и външна граница на Европейския съюз.

Село Несла започва да придобива европейски облик преди 3 години. Тогава е ремонтиран площадът, а до него е изграден и посетителски център. Така мястото започва да привлича туристи с традиционни занаяти и местна кухня. За тези два проекта са вложени над 500 000 лева. Средствата са осигурени по Европейската програма за развитие на селските региони. Таня Михайлова работи като библиотекар в местното читалище, което е част от посетителския център. Тя разказва, че хората тук са по-обединени, откакто имат място, където да бъдат заедно.

Таня Михайлова - жител на село Несла: "Събираме ги тука на празници, живееме добре в селото."

Николай Николов: "Събираме за различни мероприятия хората от трите села - Несла, Вишан и Долно Ново село, започнахме да отбелязваме почти всички празници, които съществуват, каниме гости за събора на селото, събираме хората на Коледа, на Великден."

По европейски проект в селото е изграден и храмът "Свети Свети Петър и Павел". Деница Димитрова е от София, но често идва на разходка в селото. Така тя и съпругът й избират новоремонтираната църква за място за своята сватба.

Деница Димитрова: "Просто отидохме на това място и си казахме, че това ще бъде. Чист въздух, планинини, красиво е, природа."

Жителите тук също ценят инвестициите.

Николай Николов - кметски наместник на село Несла: "Соларните лапми, които са поставени - 21 лампи, които до момента са поставени, няма нито една счупена."

Той е категоричен, че развитието на селото няма да спре. Сега предстои и изграждане на туристическа пътека до местността Манастирска мърквина.

Еко пътеката ще води до останки до древен храм. Ако проектът получи европейско финансиране, инвестициите в селото ще нараснат с още 400 000 лева, а обликът му ще стане още по-добър.

Въпреки оживлението и интересът, които предизвикват новите проекти, на дневен ред ще остане проблемът с лошите пътища. Това все още спира хората тук да се чувстват като пълноправни жители на Европа. Остава и проблемът с обезлюдяването на региона, който от своя страна би могъл да обезсмисли всички европейски проекти. Днес в селото живеят предимно пенсионери и макар тук всичко да е ново или обновено, селото изглежда пусто. И никой не чества Деня на Европа.

Автор: БНТ

Снимка: Фейсбук


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg