EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Световната икономика се възстановява

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Световната икономика се възстановява

mail14:20 | 17.02.2012прегледи 724 коментарикоментари 0


Независимо от несигурните перспективи за световната икономика, глобализацията продължава да се разпространява сред болшинството от 60-те водещи световни икономики, тъй като засега те избягват да преминат към политика на протекционизъм. 90% от висшите изпълнителни ръководители, обаче, очакват засилване на защитните мерки, ако световната икономика изпадне в двойна рецесия, се казва в доклад, публикуван от Ernst & Young днес.

                                                                     Световната прогноза за БВП
Въпреки че Ernst & Young предвижда, че глобалният растеж на БВП през 2012 г. ще бъде около 3.4%, индексът продължава да показва напредък на глобализацията през тази година и в периода до 2015 г. Това е най-силно изразена тенденция за средните по големина нововъзникващи пазари като Виетнам, Малайзия, Мексико и Колумбия и по-малките европейски държави като Белгия, Дания, Словакия и Австрия. Обединеното кралство и Съединените щати са единствените големи пазари, за които индексът предвижда скромно намаление за процеса на глобализация през следващите три години, което се дължи на това, че и двете държави въведоха имиграционни правила, които ще се отразят върху наемането на работа на чужденци. Единствената година през изминалото десетилетие, когато тази тенденция отбеляза застой, беше 2009 г. – най-тежкия период от финансовата криза. Въпреки това повече от половината от анкетираните в проучването считат, че влошаващата се икономическа среда ще стане причина за драматичен възход на жесток протекционизъм.

Откъде ще дойде икономическият растеж?
Резултатите, постигнати на нововъзникващите пазари, водени от държавите от БРИК (Бразилия, Русия, Индия и Китай), продължават да компенсират бавният растеж в развитите страни. Ernst & Young прогнозира, че комбинираните БВП на нововъзникващите пазари, ще продължат да нарастват с 5.3% през 2012 г., като все още ще изпреварват развития свят и ще увеличават дела си в световния БВП. БВП на нововъзникващите пазари (измерен на база паритет на покупателната способност) може да изпревари този на развитите икономики още през 2014 г., като приблизително 70% от общия световен растеж през следващите години се очаква да бъде генериран от тези пазари и където повече от половината от растежа ще се дължи на Китай и Индия.
Перспективата за Европа е по-малко положителна. Тук Ernst & Young предвижда по същество липса на растеж през 2012 г., дори и ако бъде разрешена кризата с държавния дълг, както и в Съединените щати, където Ernst & Young прогнозира скромен, дори по-нисък от номинален растеж от 2.5%.
Изпълнителните ръководители, които участваха в проучването, разбираемо бяха притеснени за текущите бизнес перспективи, посочвайки разгарящия се натиск – забавен растеж, нарастваща конкуренция, значителна оперативна сложност и недостиг на талант на ключовите пазари – които те вярват, че влошават перспективите за бизнеса. Имаше и по-песимистични от повечето икономически прогнози. Въпреки че остават оптимистични за средносрочния потенциал на нововъзникващите пазари, малко повече от половината от анкетираните висшите ръководни кадри считат, че световната икономика вероятно ще изпадне в рецесия до края на 2012 г.. Почти две трети считат, че е вероятно да настъпи нова глобална финансова криза, която ще се задейства заради дълговата криза в Еврозоната. А почти 90% от анкетираните очакват да станем свидетели на засилването на протекционистките мерки, ако световната икономика изпадне в двойна рецесия.

Какво означава това за бизнеса?
Както перспективата за засилване на протекционизма, кризата с държавния дълг в Еврозоната и световната икономическа криза също породи възможност за нов недостиг на кредитиране, тъй като банките ограничават кредитирането в зависимост от намаляващото доверие на междубанковите пазари.
Джон Фераро, Главен изпълнителен директор на Ernst & Young , обяснява предизвикателството за бизнеса: “Този обезкуражаващ сценарий поражда много проблеми за световните компании, не всички от които притежават гъвкавостта, бързината на реакцията или уменията, необходими, за да ги преодолеят. Проучването ни за този доклад показа четири фундаментални предизвикателства за бизнеса, сред които компаниите трябва да се научат да навигират през следващите години. Те са сложни и е малко вероятно да бъдат разрешени бързо, но ние вярваме, че бизнесът ще се справи с тях чрез нови ответни реакции, които разчитат на гъвкавост, бързина и неконвенционално мислене”.
Тези четири предизвикателства са:
Успехът на бързо растящите пазари е по-труден отколкото беше преди.
Става все по-трудно да се успее на бързо растящите пазари, тъй като разходите се увеличават, конкуренцията става все по-силна, а растежът, въпреки че все още е бърз в сравнение с този в развитите държави, се забавя. Компаниите ще трябва да се отърват от организационния си багаж, ще трябва да разработят иновационни стратегии, които да им осигурят бърза възвръщаемост.

Еднакъв подход не удовлетворява всички пазари
С диверсификацията на компаниите на различни пазари с различни перспективи и бизнес среди, те се изправят пред оперативна сложност. Компаниите ще трябва да интегрират мрежи според логично групирани пазари, да преосмислят подходите си към изнасянето на дейности (аутсорсинг), както и да проучат ползите от използването на ресурси, намиращи се на близки разстояния.

Политиката играе все по-важна роля и става все по-непредсказуема
Несигурната и динамична политическа обстановка – особено нарастващият протекционизъм – пораждат сериозни опасения. Компаниите трябва да се ангажират с хората, които създават политиките, за да се вземат правилните решения, да се комбинират местните познания с глобална координация и да се изгради едно по-здраво взаимоотношение с данъчните администрации.
Трудно се намират служители, притежаващи необходимите качества
Компаниите навсякъде се затрудняват все повече при намирането на подходящи кандидати за вакантните позиции. За да спомогнат за решаването на този проблем, компаниите трябва да вложат най-талантливите си хора на най-обещаващите пазари, да повишават мениджърите в съответствие с темповете на развитие на пазарите и да преработят модела за наемане на служители от чужбина в местните офиси.
Победители в дългосрочен план?
Ernst & Young вярва, че за да спечелят в дългосрочен план в сегашния несигурен свят, компаниите щ е трябва да се адаптират към различен начин на мислене. Те трябва да разберат, че управлението на изключително различни и бързо променящи се пазари, изисква фокус върху изпълнението и оперативно съвършенство. Компаниите трябва да разработят много гъвкави бизнес модели, които да им дават възможност да реагират на новите възможности и заплахи. Те трябва също да разберат защо лидерският подход, който приобщава всички, е все по-важен, за да се постигне благоденствие в непрекъснато променящи се условия.

*За Индекса на глобализация
Индексът на глобализация, разработен за този доклад, измерва и проследява резултатите от дейността на 60-те най-големи световни икономики спрямо 20 различни индикатори, които обхващат ключовите аспекти от трансграничната интеграция на бизнеса. Индикаторите попадат в пет широкообхватни категории: отвореност за търговия; движение на капитали; обмен на технологии и идеи; движение на работната сила и културна интеграция. Индексът измерва "относителната", а не "абсолютната" глобализация. Това означава, че търговията, инвестициите, технологиите, работната сила и културната интеграция на една държава** с другите страни се измерва спрямо нейния БВП, а не с абсолютната стойност на онези елементи, които се обменят. Следователно индексът отразява степента, в която глобалната интеграция на дадената държава подлежи на наблюдение или се случва вътре в тази държава.
** Държава или, където е приложимо, територия
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 4169