EUR 1.9558
USD 1.1797
CHF 0.9231
GBP 0.8717
CNY 8.0483
you tube
mobile version

САЩ: Пореден спад на продажбите на дребно

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

САЩ: Пореден спад на продажбите на дребно

mail18:10 | 18.05.2026прегледи 63 коментарикоментари 0


Продажбите на дребно в САЩ са се увеличили за втори пореден месец през април, но част от ръста вероятно се дължи на повишение на цените, тъй като геополитическото напрежение и по-скъпата енергия оказват натиск върху инфлацията, предаде Ройтерс.

Според официални статистически данни продажбите на дребно са нараснали с 0,5 на сто през април (индикаторът не е коригиран спрямо движението на инфлацията, уточнява статистическата служба на САЩ - бел. ред), като резултатът съвпада с очакванията на анализаторите. През март първоначалните оценки сочеха увеличение от 1,7 на сто, но днешният доклад ревизира данните надолу до 1,6 на сто. 

Общият обем на приходите от продажби на дребно през април е 757,1 млрд. долара.

В същото време инфлационният натиск се ускорява, като цените на потребителските стоки са се повишили за втори пореден месец. Данни на Управлението за енергийна показват, че цените на бензина са нараснали с 12,3 на сто през април.

Според анализа, посочен в икономическите доклади, част от увеличението на продажбите се обяснява с по-високи цени на енергията и суровините, повлияни от военния конфликт между САЩ, Израел и Иран.

Т.нар. „основни продажби на дребно“, които изключват автомобили, горива, строителни материали и услуги за хранене, са се увеличили с 0,5 на сто през април след повишение от 0,8 на сто през март.

Потребителските разходи, които формират над две трети от икономиката на САЩ, са нараснали с 1,6 на сто на годишна база през първото тримесечие, като темпът на растеж се забавя спрямо предходните тримесечия, допълва Ройтерс./БТА


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg