EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Рекордна годишна инфлация в Европа + графики

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Рекордна годишна инфлация в Европа + графики

mail16:30 | 18.08.2022прегледи 2089 коментарикоментари 0


Най-големите европейски икономики се борят с рекордна инфлация, като общо за 19-те страни в еврозоната тя достига 8,6%.  

Във Франция и Испания се наблюдава най-високата годишна инфлация от десетилетия – съответно 6,1% и 10,8%, като подобни стойности не са регистрани от 1984 и 1985 г. Инфлацията в Германия е била 7,5% през юли спрямо същия месец на миналата година. В Италия инфлацията през юли е достигнала 7,9% на годишна основа.

Инфлацията Във Франция е движена от скока в цените на енергията, услугите и хранителните стоки. Парламентът на страна прие пакет от мерки на стойност €20 млрд. в подкрепа на домакинствата.

Основната причина за високата инфлация в Германия остава поскъпването на енергийните продукти.  Леко облекчаване на ситуацията се наблюдава благодарение на две мерки от общия пакет, обявен от правителството - месечния билет от 9 евро за обществения транспорт и отстъпката при зареждане на автомобилите с горива.

Обяснение на високата инфлация в Испания националната статистика дава с ускоряването на три групи: жилищата, които са поскъпнали с 23% на годишна основа, най-вече заради покачването на цените на електричеството през юли, сектора на облеклото и обувките, както и храните и безалкохолните напитки.

Стойността на потребителската кошница в Италия през юли е нараснала с над 9,1% - равнище, достигнато само през септември 1984 година. Регистрираното през юли забавяне на растежа на цените на енергоносителите не спира вълната от инфлационно напрежение, която се разпространява и в други продуктови сектори. Поскъпването на преработените хранителни стоки, на трайните и нетрайните продукти, на транспортните услуги и други се е ускорило, тласкайки инфлацията - с изключение на електроенергията и пресните стоки - до безпрецедентни равнища от 1996 година. Цените за електроенергията са нараснали с 42,9% на годишна основа през юли, а на преработените стоки - с 9,5%. Разходите за комунални услуги са се повишили с 24,7% през юли спрямо година по-рано, а цените на хранителните стоки и безалкохолните напитки са регистрирали силно поскъпване - с 10%.

Хармонизираният индекс на потребителските цени в Европейския съюз се покачи с 9,8 на сто през юли спрямо същия месец на миналата година, докато за същия период в еврозоната, показателят наддаде с 8,9 на сто. Това сочат най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат. 

През юни годишната инфлация бе 9,6 на сто в ЕС и 8,6 на сто във валутния съюз, като месец по-късно - през юли се ускорява съответно с 0,2 на сто и с 0,3 на сто. През юли 2021 г. инфлацията в 27-членния блок бе едва 2,5 на сто. 

В България темпът на нарастване на цените достига 14,9 на сто през юли на годишна база, което е леко ускорение с 0,1 процентни пункта в сравнение с юни. През миналогодишния юли родната инфлация бе 2,2 на сто, като оттогава насам се е ускорявала през всеки от месеците, като достигнатите през юли 14,9 на сто представляват максимум от януари 2015 г. - откогато има налични данни на Евростат. 

Сред страните от ЕС ръстът на цените на дребно през юли на годишна база е най-нисък във Франция и Малта (+6,8 на сто за всяка), както и във Финландия (+8 на сто). На другия край на скалата с най-висока годишна инфлация са Естония (+23,2 на сто), Латвия (+21,3 на сто), Литва (+20,9 на сто), Чехия (+17,3 на сто) и България (14,9 на сто).

В сравнение с юни, през юли показателят спада в шест страни, остава стабилен в три и се повишава в осемнадесет.

Еврозона

През миналия месец най-висок принос към инфлацията в държавите от еврозоната имаха поскъпванията на енергията (допринесла с 4,02 п.п. към общата инфлация), храните, алкохола и тютюна (допринесли с 2,08 п.п.), услугите (допринесли с 1,60 п.п.) и неенергийните промишлени стоки (допринесли с 1,16 пункта).

При разглеждане на инфлацията в еврозоната по сектори, се забелязва, че цените на енергията са скочили с 39,6 на сто през юли спрямо същия месец година по-рано, следвани от непреработените храни, поскъпнали с 11,1 на сто.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg