EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Рекорден брой одобрени реформи за цифровизация

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Рекорден брой одобрени реформи за цифровизация

mail09:17 | 28.03.2024прегледи 465 коментарикоментари 0


Европейската комисия отчете, че България е получила миналата година подкрепа за рекорден брой проекти за реформи в областта на цифровизацията и опазването на околната среда. Данните сочат, че за 2023 г. са били одобрени 13 проекта, като в последните години бройката е била около десет.

Досега в нашата страна с подкрепата на ЕК са били изпълнени 66 проекта за структурни реформи в 10 политически области, от които 10 са били свързани със сътрудничество с други страни от ЕС. Най-голямата част от тези проекти са за управление на финансите и данъчните приходи (23 на сто), за обществената администрация (21 на сто), за достъп до финансиране (14 на сто), за конкурентоспособност (13 на сто), за опазване на природата (8 на сто), за трудовия пазар и миграцията (7 на сто).

За тази година нашата страна работи по 11 проекта за изготвяне на стратегия за производство, за предоставяне на международна закрила на търсещи убежище, за справяне с демографската криза, за оценка на политиките, за разследване на данъчни измами. Съвместно с други държави от ЕС България работи за изготвяне на законодателство за чисто производство на водород, за обучение за действия при кризи, за подобряване на образованието и борбата с измамите със средства от ЕС, за противодействие на злоупотребите с обществени поръчки.

Европейската комисия одобри нов цикъл от 170 проекти в рамките на Инструмента за техническа подкрепа (ИТП), за да подкрепи държавите членки при разработването и изпълнението на общо 307 реформи през 2024 г., които ще засилят конкурентоспособността, устойчивостта и модернизацията на държавите членки.

Тези реформи ще обхващат широк кръг от области, които оказват въздействие върху живота на гражданите в ЕС — от прилагането на изкуствения интелект в предприятията и публичните администрации, изпълнението на промишления план на Зеления пакт и други реформи, които са от значение за прехода към икономика с нулеви нетни емисии, подкрепата за равенството между половете и борбата с изтичането на мозъци, както и предоставянето на услуги в областта на психичното здраве на младите хора и децата.

През 2024 г. ИТП ще подкрепи 43 многонационални проекта за реформи и 38 проекта за регионални реформи.

За 2024 г. Комисията одобри следните 11 проекта за подкрепа на реформите в България:

·       Аналитична подкрепа за разработването на националната промишлена стратегия,

·       Цифровизация на процедурата за предоставяне на международна закрила,

·       Новаторски подходи за справяне с отрицателните демографски тенденции,

·       Укрепване на капацитета за разработване и наблюдение на публичните политики,

·       Укрепване на капацитета за разследване на данъчни измами на българската Национална агенция за приходите.

Многонационални проекти с участието на България:

·       Разработване на правна рамка за пълноценен и всеобхватен регионален пазар на зелен водород,

·       Укрепване на капацитета на Правителствения център да направлява сложни приоритети и да управлява кризисни и мега-тенденции чрез партньорски проверки и учене,

·       Подобряване на Националната стратегия за предотвратяване и борба с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС за периода 2021—2027 г.,

·       Борба с манипулирането на оферти в областта на обществените поръчки: подобряване на съответствието и конкуренцията,

·       Повишаване на качеството на образованието и грижите в ранна детска възраст чрез укрепване на управлението, мониторинга и оценката,

·       Техническа помощ за реформа на учебните програми за качество и високи постижения в образованието.

Допълнителна информация е налична в секцията за България на специализираната страница на ЕК за ИТП, в съобщението за медиите и в тематичния документ „Въпроси и отговори“.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg