EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Ранг листа на икономиките в Европа

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Ранг листа на икономиките в Европа

mail17:55 | 24.03.2011прегледи 1397 коментарикоментари 0


Американската икономика показва по-голяма гъвкавост от тази на ЕС и, въпреки че се сблъсква с големи фискални и макроикономически трудности, очакванията са през настоящата година тя да покаже по-добри резултати от гледна точка на БВП и ръст на производителността, се казва в анализ на BUSINESSEUROPE, публикуван в „Европейски барометър на реформите – пролет `2011” под мотото „Напред за растеж: преосмисляне ролята на държавата”.
„Барометър за реформи 2011” представя ранг-листа за състоянието на отделните икономики на база 34 показателя.
Сред страните с най-високи резултати са Германия, Швеция, Австрия, Норвегия и Швейцария. Техните икономики включват високи нива на производителност, стабилна индустриална основа и стабилни публични финанси. „И през тази година Чешката република, Полша и Словакия се класират добре”, се посочва в доклада. Тези държави също показват стабилна конкурентоспособност и, като цяло, стабилна макроикономическа среда. Сред слабите изпълнители е Гърция, която тази година получава най-ниски оценки по отношение на производствената дейност, експорта, високата безработица сред младите хора и високата държавна задлъжнялост. В малко по-добра позиция е Португалия, която е изправена пред значителни структурни промени, голям дефицит по текущата сметка и слаб ръст на производителността.
По критерия „публични финанси и фискална стабилност” страните, които са постигнали напредък спрямо предходната година, са Унгария, Малта, България и Гърция, а влошаване на показателя се наблюдава при Ирландия, Люксембург, Дания и Обединеното кралство. Средни стойности по този показател през 2010 г. показват Гърция, Белгия, Великобритания и Ирландия. В доклада се посочва, че ЕС има, като цяло, по-ниско ниво на държавен дълг спрямо САЩ и Япония, но пречка пред потенциала за растеж на стария континент е застаряващото общество, което може да доведе до неустойчивост на бюджетните системи, ако не се предприемат смели действия.
По критерия „Производителност и инвестиции” като цяло, Финландия, Швеция и Австрия са сред страните, най-добре представящи се в ЕС, за разлика от Кипър, Латвия, Литва, Румъния и Португалия, които са с най-ниски показатели. Естония, Словения, Швеция и Финландия отбелязват известен напредък спрямо предходната година, докато Кипър, Гърция и Испания отслабват позиции. „Производителността на труда е основен фактор за икономическия растеж и просперитет и е обвързана със способността за развитие на иновации, които да се конкурират на глобално равнище. Европа е изправена пред двойно предизвикателство с оглед засилената глобална конкуренция – застаряващото общество и конкурентоспособността. Необходимо е да се положат повече усилия за стимулиране на научните изследвания и иновационния капацитет, което ще повиши конкурентоспособността на предприятията и предприемачеството. ЕС изостава от САЩ и Япония в областта на научноизследователската и развойна дейност и е значително изоставаща от САЩ по отношение производителността на труда”, се казва в документа.
По критерия „конкурентоспособност на износа” анализът отбелязва, че ЕС, като цяло, губи позиции спрямо търговските си партньори, основно заради по-високите разходи за труд. ЕС се справя по-зле от САЩ и Япония в хай-тек износа, т.е. износът, базиран на високи технологии и висока добавена стойност. Като цяло, Германия, Холандия, Ирландия, Австрия и Швеция показват най-добри показатели, докато Румъния, Естония, Латвия, Португалия и Италия са в дъното на класацията. Ирландия, България, Литва и Малта са подобрили мястото си в класацията, докато Великобритания, Латвия и Чешката република са влошили показателите си спрямо предходната година.
По критерия „заетост и пазар на труда” страните от ЕС с най-добри показатели са Кипър, Холандия, Дания, Австрия, Швеция, Исландия и Норвегия. Страните с най-влошени показатели са Унгария, Италия, Белгия, Франция, Словакия и Испания. Подобрение на представянето по този показател спрямо предходната година показват Швеция, Белгия, Полша, Финландия и Малта, докато България, Естония, Дания, Латвия и Литва показват по-лоши резултати спрямо 2009 г. „Най-забележимият резултат от икономическата криза за европейските граждани беше увеличаването на безработицата. Ето защо, необходимо е да се постави приоритет на мерките за заетост и създаване на работни места. Активните мерки на пазара на труда ще спомогнат за засилване на адаптивността и уменията. Необходимо е да бъде намалена данъчната тежест върху труда и да се стимулира предлагането на работна ръка”, се казва в документа.
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 4158