АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Про-активни практики срещу кризата



В София се проведе практически международен семинар на тема: „Добри про-активни практики срещу кризата в България”. Семинарът бе организиран от Италианска търговска камара в България по проект „PROACTIVE CHANGE - Promoting Restructuring Opportunities for an Active Change” чиято цел е да идентифицира добри про-активни практики срещу кризата в Европа.
Специфични цели на проекта са насърчаване на обмена на информация и опит и споделяне на добри практики относно: мерки и инструменти за местно развитие, управлението на публичните власти и социалните партньори, управлението на пазара на труда, придобиване на умения за повишаване на конкурентоспособността, иновациите, интернационализация, нови пазари и клъстери.
На семинара присъстваха международните партньори на Камарата от Италия - Confindustria Umbria, Umbria Export, Германия - Италианска Търговска Камара в Германия, Румъния- Confindustria Romania и Испания – Община Viladecans.
Лектори на събитието бяха представители на Министерство на икономиката и енергетиката, Министерство на труда и социалните политики, Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, Българска агенция за инвестиции, Институт за пазарна икономика, Sofia Tech Park.
Изпълнителният директор на Института за пазарна икономика (ИПИ) представи данни от изследването „Регионални профили: Показатели за развитие”. Николова изтъкна голямата разлика, която съществува между столицата и останалата част от страната, както по време на кризата, така и в предкризисните години. Един от най-пострадалите от кризата региони е Варна, като този факт е изтласкал област Стара Загора да заеме нейното място в подреждането по развитие на икономиката. Все пак Варна, наред с Бургас, Пловдив и Благоевград остават най-развитите български градове, освен София-град. През 2013 г. към престижната класация се присъединява и Русе. В другия край на класацията са Разград и Силистра плюс Сливен. Отличник по усвояването на еврофондове е Габрово, следват София-област, Враца и Бургас. София, Пловдив, Варна, Бургас и Шумен са градовете които привличат работна ръка от други области, но и самите те са донори на такава. Преките чужди инвестиции в София са двойно повече в сравнение с тези в останалите области градове, но никъде все още не са достигнали предкризисните си нива, обобщи Десислава Николова от ИПИ.
Пред участниците в семинара Владимир Минев от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия (ИАНМСП) изтъкна, че експортът е правилният инструмент за борба с кризата. Усилията на експертите в агенцията са насочени именно към интернационализацията на българските предприятия. Според техните наблюдения повечето компании се провалят при опита си да излязат на чужди пазари поради липсата на информация и защото не знаят как да представят продуктите си по конкурентен начин. Ето защо ИАНМСП е организирала 125 семинара и обучения за представители на 2702 МСП и 91 национални и международни изложения и панаири. Резултатът е ръст в експорта при 80% от предприятията, разкрити нови работни места при 28,5% от тях и 1223 подписани договори за поръчки. ИАНМСП подкрепя и клъстерното развитие.
Международният консултант и специалист по клъстерите Джон Мъри обясни защо са важни клъстерите – те са начин компаниите да бъдат конкурентни и да бъдат забелязани, особено когато идват от малка държава като България. Като успешен български пример за клъстер Мъри даде Българският мебелен клъстер, който за 2012 г. е реализирал близо 25 млн. евро оборот и изпълнява поръчки в Европа – шоурум, хотелски стаи и др.
Tweet |
|