EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Потреблението на риба у нас расте

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Потреблението на риба у нас расте

mail17:00 | 03.09.2014прегледи 5134 коментарикоментари 0


По данни на НСИ през 2013 г. годишното потребление на риба и рибни продукти от домакинствата остава на нивото от предходните две година, възлизайки на средно 5,4 кг на лице. Това не включва количествата, консумирани в заведенията за обществено хранене.


Средно потребление на риба и рибни продукти на лице от домакинство през периода 2009 - 2013 г. (кг)

По данни на „Системата за агропазарна информация” ЕООД (САПИ), през 2013 г. се отчита увеличение на цените на едро на почти всички наблюдавани видове риба. Това е свързано с по-високите цени на международните пазари, както и с влизането в сила на забраната за стопански улов във вътрешните водоеми на страната.
По видове риба, поскъпването спрямо 2012 г. е в широките граници от 2,2 до 51,5%, като най-значително е то при паламуда (с 51,5%) и херингата (43,3%), а най- слабо изразено - при бялата риба. Единствено при цените на едро на акулата е регистрирано леко намаление спрямо предходната година - с 1,4%.
Следвайки тенденцията при цените на едро, през 2013 г. цените на дребно на почти всички наблюдавани видове риба са съществено над нивата от предходната година. Средногодишното увеличение при тях е с между 1,4 и 53,3%. Най-значително поскъпват херингата и паламудът, съответно с 53,3 и 28,9%.
Единствено при бялата риба се отчита незначително поевтиняване в магазинната мрежа спрямо предходната година - с 0,3 %.
Според анализ на пазара на риби и аквакултура на земеделското министерство, цитиран от в.Стандарт вносът на консерви с луксозните стоки е скочил с около 30 на сто. Увеличава се и износът на наши рибни продукти за чужбина. С 200% повече рапани и с около 120% повече миди сме продали зад граница.
Основните страни, които внасят тази стока, са Южна Корея и Япония. Започва да расте интересът към рапаните ни и от китайски търговци. Най-много българска риба пък ядат румънците, показва анализът на МЗХ. Все повече български миди ще ядем от следващата година. Причината е в очаквания бум на нови мидени ферми, показва още анализът на земеделското министерство. Почти всички нови стопанства са изградени с пари от европейската програма за подпомагане на сектора. Лошата новина от анализа е поскъпването на морските дарове и риба заради намалените квоти за улов. Така рибата е поскъпнала средно с 15 на сто.
Очаква се обаче забраната за износ на риба в Русия да изиграе обратния ефект и да доведе до ново поевтиняване, коментират експерти от ведомството на Васил Грудев. Цацата и копърката са най-ловените риби у нас и представляват над 90% от целия морски улов в страната. Голям интерес се наблюдава и към бялата пясъчна мида, чийто добив е скочил с 1000% до 10,6 тона.

 снимка:сп.Меню

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 4162