EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Повече евросредства за страни като БГ

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Повече евросредства за страни като БГ

mail14:10 | 06.10.2011прегледи 1001 коментарикоментари 0


Европейската комисия представи днес плановете за реформа на политиката за използването на фондовете на Общността за периода 2014 г. - 2020 година. Предвиждаме въвеждането на най-мащабните промени от началото на работата на фондовете, посочи на пресконференция еврокомисарят по регионалната политика Йоханис Хан.
Той отбеляза, че промените предвиждат две трети от фондовете да бъдат насочени към най-слабо развитите страни в ЕС, а останалата една трета да бъде разпределена между държавите в развитие и най-напредналите. Друга промяна цели да се вдигне равнището на националното финансиране на проектите, което би позволило работа в повече посоки. Предвижда се 20 на сто от фондовете да бъдат насочени в областта на възобновяемата енергия и пестенето на енергийни ресурси, а 60 на сто ще бъдат за развитието на иновации. Останалата част от средствата ще бъде насочена към развитието на други сектори, сред които и инфраструктурата. Общият бюджет на фондовете ще бъде повишен от девет на 13 милиарда евро, обособява се Европейски фонд за солидарност.
През последните 10 години политиката на сближаване на ЕС изигра ролята на двигател за промяна, като допринесе ефективно за сближаването и растежа в ЕС, отбелязва комисията в своето предложение. Благодарение на тази политика бяха създадени над един милион работни места, предоставени бяха средства за обучение, с които над 10 милиона души подобриха пригодността си за трудова заетост, съфинансирано беше изграждането на над 2000 километра магистрали и 4000 километра железопътни линии, бяха създадени най-малко 800 000 малки и средни предприятия, посочва ЕК.
Съсредоточаването върху по-малко на брой инвестиционни приоритети, съответстващи на посочените цели, ще залегне в основата на новите договори за партньорство, за които държавите от ЕС ще се споразумяват с ЕК. Целта е поощряването на регионите, които постигат най-голям напредък по поставените цели. За да гарантира, че въздействието на инвестициите на ЕС, предназначени за растеж и заетост, не се подкопава от лоши макроикономически политики или от недостатъчен административен капацитет, комисията ще може да изиска преразглеждане на програми или дори да прекрати временно финансирането, ако не бъдат взети мерки за преодоляване на проблемите. Въздействието на фондовете ще бъде подсилено с опростяване и уеднаквяване на правилата за дейността на различните фондове, в това число за развитие на селските райони и за морско дело и рибарство. Един-единствен набор от правила за пет различни фонда, както и по-интегриран подход, ще гарантират, че различните фондове обслужват съгласувани цели и взаимно подсилват въздействието си, посочва ЕК. Предвижда се предложените днес законодателни актове да подкрепят най-вече социалните инвестиции, които дават повече възможности на хората да се справят с бъдещите предизвикателства на пазара на труда, с помощта на Фонда за приспособяване към глобализацията и нова програма за социална промяна и социални иновации, които ще допълнят и подсилят Европейския социален фонд.
Комисията предлага въвеждането на общи правила за дейността на Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство. Очаква се този регламент да позволи по-добро съчетаване на фондовете за постигането на по-голямо въздействие на действията на ЕС.
Представените днес предложения предстои да бъдат обсъдени в Съвета и в Европейския парламент, като се очаква да бъдат утвърдени до края на 2012 година. Едновременно с това ще продължат преговорите по многогодишната финансова рамка за целия бюджет на ЕС след 2013 година. Комисията вече предложи да отдели 336 млрд. евро за инструменти по политиката на сближаване за периода 2014 г. - 2020 година. Окончателно определените суми за всяка държава от ЕС ще бъдат ясни едва след окончателното приемане на представените днес предложения.
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg