EUR 1.9558
USD 1.7243
CHF 2.0934
GBP 2.2921
CNY 2.3713
you tube
mobile version

Плевен: Разходите за ДМА +10%

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Плевен: Разходите за ДМА +10%

mail15:01 | 14.03.2019прегледи 1471 коментарикоментари 0


В Плевен разходите за придобиване на дълготрайни материални активи /ДМА/ във всички сектори на икономиката за период от една година са се увеличили с 10,4 на сто. Това сочи анализ на Националния статистически институт /НСИ/, предоставен на БТА от Териториалното статистическо бюро "Северозапад" в Плевен.
Разходите в Плевен и региона са достигнали 341.7 милиона лева за 2017 година и са с повече от 10 процентни пункта сравнено с 2016 година.

Най-голям обем инвестиции са вложени в селското стопанство - 114.4 милиона лева. Следват инвестициите в сектора на услугите. В него са включени търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети; транспорт, складиране и пощи; хотелиерство и ресторантьорство. Те имат обем от 58 милиона лева инвестиции.
Двата сектора заедно формират 50.5 на сто от общия обем разходи за ДМА.
В сектор "Строителство" инвестициите за дълготрайни активи са 6.5 милиона лева и са близо 2 пъти по-малко в сравнение с предходния период.

Статистиката е регистрирала промяна в структурата на разходите за придобиване на ДМА по видове през 2017 година. Относителният дял на направените инвестиции за закупуване на земя намаляват с 6.6 пункта, в сравнение с предходната година, и достига 6.4 на сто. Същевременно се увеличават вложените средства за сгради, строителни съоръжения и конструкции - с 4.4 пункта, за машини, производствено оборудване и апаратура - с 1.5 пункта и за транспортни средства - с 0.7 пункта. Те формират съответно 31.4, 38.9 и 14.5 на сто от общия обем инвестиции в ДМА.
Най-значителни разходи за придобиване на ДМА са в община Плевен - 150.2 милиона лева или 44 на сто от общите разходи за региона. Следват общините Кнежа и Долна Митрополия, съответно с 14.7 и 13.4 на сто. Най-малък е размерът на направените инвестиции в общините Пордим и Белене.

Най-значителни разходи за придобиване на дълготрайни материални активи са извършени в областния център и община Плевен - 150.2 милиона лева, което е 44 на сто от общите разходи за областта. Следват общините Кнежа и Долна Митрополия, съответно с 14.7 и 13.4 на сто.
Най-малък е размерът на направените инвестиции за ДМА в общините Пордим и Белене, сочат данните на анализа за Плевен на НСИ.
От статистическото бюро поясняват, че включват в разходите фактически извършените за закупуване на земя и за изграждане на сгради, строителни съоръжения и конструкции чрез възлагане и по стопански начин. Освен това са посочени и разходи за закупуване на машини, съоръжения, оборудване и транспортни средства, за геоложки и хидроложки проучвания, за проучвателни и проектантски работи, обслужващи строителството.
В обема на разходите обаче не са включени текущите по поддържане на наличните ДМА, уточняват от Териториалното статистическо бюро "Северозапад" в Плевен.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg