EUR 1.9558
USD 1.6711
CHF 2.0898
GBP 2.2931
CNY 2.3301
you tube
mobile version

Пластмасата - основен отпадък в Адриатическо море

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Пластмасата - основен отпадък в Адриатическо море

mail08:35 | 02.07.2025прегледи 225 коментарикоментари 0


Над 80 процента от отпадъците, намерени в Адриатическо море, са пластмаси и все повече капитани, особено преди сезона и в защитените зони като Млет и Ластово, доброволно премахват боклука от морето и брега, за да запазят чистотата на хърватската част на Адриатическо море, съобщава агенция ХИНА.

Въпреки усилията на отделни лица, сдружения и институции, морските отпадъци остават едно от най-сериозните екологични предизвикателства в Адриатическо море.

По данни на екологичната неправителствена организация „Сунце“ (Sunce) и Института по океанография и рибарство по-голямата част от отпадъците се състои от пластмасови изделия, включително торбички, бутилки, опаковки, рибарски мрежи и полистирен. По-голямата част от тях произхождат от сушата и се намират в заливите и по крайбрежието, особено през зимните месеци и периодите на силни южни ветрове.

Само през 2024 г. в устието на река Неретва са събрани повече от два тона отпадъци. През първите четири месеца на тази година от морето и крайбрежието са извозени още 323 килограма.

Въпреки че събирането на отпадъците не е тяхно задължение, много капитани и професионалисти в морския сектор все по-често се заемат да почистват боклуците, намерени в заливи и заливчета.

Шкиперът Андрия Посарич казва, че проблемът е особено сериозен в защитените зони. Млет и Ластово са национални паркове, но в тях често има повече отпадъци, отколкото в незащитените заливи. Местните туристически дружества понякога организират акции за почистване, но само това не е достатъчно. Тези проблеми трябва да се решават системно, на национално ниво.

Посарич също така отбелязва, че туристите все по-често проявяват екологично съзнание, често в по-голяма степен от местните посетители.

По данни на Европейската агенция по околна среда средният гражданин на ЕС генерира годишно повече от 34 кг пластмасови отпадъци за еднократна употреба, голяма част от които попадат в морето.

Мая Юрич от „Сунце“ смята, че образованието е от съществено значение. Повечето хора не замърсяват умишлено, а обикновено поради липса на информираност. Необходимо е повече образование, особено сред туристите и посетителите на защитените територии.

Чрез проекти като FishNoWaste, WASTEREDUCE, "Хърватски остров без пластмаса" и сертификата Dalmatia Green, „Сунце“ насърчава устойчиви практики, насочени към намаляване на употребата на пластмаса, подобряване на разделянето на отпадъците и овластяване на местните общности.

За замърсяване може да се съобщава анонимно на телефон 072 123 456 или на имейл info@sunce-st.org. От „Сунце“ казват, че всеки доклад е от значение, тъй като след като отпадъците попаднат в морето, тяхното отстраняване става значително по-сложно.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 7529