АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Норвегия няма да предлага площи, подходящи за строителството на фиксирани на дъното офшорни вятърни паркове, когато обяви нови търгове, а ще се съсредоточи върху плаващи вятърни опции. Ще се предложат нови райони в Северно море, на границата с Дания.


Парите се отпускат на Германия за експлоатацията на четири плаващи терминала за внос на втечнен природен газ (ВПГ - LNG). Одобрената държавна помощ значително допринася за осигуряване на непрекъснатост на доставките на газ за Германия и съседните страни след края на вноса на газ от руски тръбопроводи.


Турция има седем международни газопровода, пет съоръжения за втечнен природен газ, включително три плаващи съоръжения за съхранение и регазификация (FSRU) и две подземни хранилища за природен газ.


По данни на Международния газов съюз в света има общо 43 плаващи терминала за съхранение и регазификация на втечнен газ в 26 страни.


МС разреши на „Петрокелтик България“ ЕООД и на „Петрокелтик“ ООД - Люксембург - титуляр на концесия за добив на газ от находище „Ралата“ в континенталния шелф на Черно море, да използва корабите ,,GSP SATURN” и „GSP LICORN”, плаващи под знамето на Република Панама.


Съвременните атомни реактори тип РИТМ имат широко приложение в проектите на енергийни инсталации с малка мощност. Ледоразбивачите „Арктика“ и „Сибир“, които са с реактори РИТМ-200, вече работят по Северния морски път. ТВЕЛ снабдява с гориво общо 75 енергийни реактора в 15 държави и изследователски реактори в 9 страни по света.


Тъй като европейските страни се опитват да ограничат зависимостта си от руския поток, необходимостта от регазификация на LNG налага операторите да придобиват плаващи блокове за регазификация и съхранение (FSRU).


„Атомфлот” ще достави 4 модернизирани плаващи енергоблока с инсталирана мощност не по-малко от 106 МВт всеки, като първите два енергоблока ще бъдат въведени в експлоатация в отдалечения район в началото на 2027 година, третият – година по-късно, а четвъртият - в началото на 2031 година.


Двeтe cтpaни пo cпopaзyмeниeтo пocoчвaт, чe cинepгиятa мeждy oтличнoтo пpoeĸтиpaнe нa КЕРСО и oпитa нa DЅМЕ в изгpaждaнeтo нa мopcĸa флoтилия мoжe дa пpeдocтaви нa Kopeя нoвo пoĸoлeниe eлeĸтpoeнepгийни тexнoлoгии.


Към момента квотата за улов на калкан на риболовните кораби на Европейския съюз (ЕС), плаващи под знамето на България и Румъния в Черно море е в размер на 86,4 тона годишно и се определя ежегодно с регламент на Съвета на ЕС.