АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Паниката на пазарите скоро ще свърши



Михаил Оверченко, Антон Трифонов, в. Ведомости
Инвеститорите ненапразно продаваха активи цяла седмица: в петък агенцията Standard & Poor`s за пръв път понижи кредитния рейтинг на САЩ от максималното ААА до АА+ с негативна прогноза. Паниката скоро ще приключи, но възстановяването ще бъде бавно, предупреждават експертите: въпреки всички мерки, световната икономика се забавя, а политиците не се решават на сериозни действия, пише "Ведомости".Своето решение S&P обясни с факта, че взетите от САЩ мерки не са достатъчни, за да стабилизират динамиката на държавния дълг в средносрочна перспектива. Бюджетните разходи за 10 години ще се съкратят с 2,1-2,4 трилиона долара, макар комисията, създадена по инициатива на американския президент Барак Обама, определи необходимото ниво на 4 трилиона долара; по тази цифра се ориентира и S&P.
Различна реакция
Решението на S&P хвърли инвеститори и политици в недоумение. Министрите на финансите на страните от Г-7 и управителите на Централни банки в Европа насрочиха за вчера среща. Най-известният инвеститор в света Уорън Бъфет /неговата компания е най-големият акционер в агенция Moody`s, която както и Fitch, не промени рейтинга на САЩ/ заяви, че САЩ заслужават рейтинг ААА, а самият той, вземайки решение за инвестиране, никога не обръща внимание на рейтинговите агенции. Федералният резерв заяви, че решението на S&P няма да повлияе на неговите операции и облигациите ще се приемат като залог, както и по-рано. Японските власти, вторият в света инвеститор в американски облигации, не смятат, че има проблем с кредитоспособността на САЩ и американските държавни облигации ще останат привлекателен актив, заяви пред "Файненшъл Таймс" високопоставен японски чиновник. А Китай, най-големият кредитор на САЩ, реагира много остро. "Американското правителство трябва да признае, че добрите стари времена, когато то можеше без ограничения да взима кредити, за да излезе от проблемите, които само е създало, окончателно са минали", се казва в изявление на държавната агенция Синхуа.
"Америка е ядрото на световната финансова система и понижаването на нейния рейтинг с времето ще отслаби позициите на стоките, с които тя снабдява световния пазар, - от долара като глобална резервна валута до нейните финансови пазари като най-добро място, където другите страни могат да влагат своите спестявания", се казва в отчета на Мохамед ел Ериян, генерален директор на най-голямата световна компания за управление на облигации Pimco.
Паднахме ниско
Акциите ще продължат да поевтиняват заради решението на S&P, очаква и бившият директор на Федералния резерв Алън Грийнспан. Първи реагираха на решението на S&P страните от Персийския залив. Индексът Tadawul /борсата на Саудитска Арабия единствена работи в събота/ спадна с 5,5%. С такъв спад отвори в неделя и дубайската борса. Рейтингът на САЩ бе понижен в трудно време за световните пазари – сривът миналата седмица напомни събитията от преди три години. Много пазари официално навлязоха във фаза на корекция: спадът от пика през тази година надхвърли 10% при S&P 500, FTSE 100. Несъгласуваните действия на политици и публикуваните данни, свидетелстващи за забавянето на ръста на производството в страните от Азия, Европа и САЩ и разходите на американските потребители, подкопаха вярата на инвеститорите във възстановяването на световната икономика. Индексът Dow Jones загуби над 700 пункта за седмица – това е най-значителният спад от октомври 2008 г. В петък американските индекси първоначално скочиха с 1% след публикуването на данните, че броят на новите работни места през юли е 117 хиляди, а безработицата – 9,1% /очакваше се съответно 95 хиляди и 9,2%/. "Колко тъжно е, че фактът от създаването на 117 хиляди работни места за някакъв месец се приветства с такъв ентусиазъм от пазара. Колко ниско паднахме", отбеляза Дан Гринхаус, главен стратег по световни пазари на американската брокерска компания BTIG. Много скоро индексите отбелязаха спад от 1%, а в края на деня, след като стремително приближаващата се към фалит Италия съобщи за бюджетни и икономически реформи, Dow Jones нарасна с 0,5%.
Днес е възможен спад на фондовите пазари, но скоро участниците отново ще се концентрират върху фундаменталните икономически показатели, смята Пол Дейл, старши икономист за САЩ в Capital Economics: "Загубата на рейтинга ААА от САЩ е най-ясният сигнал, че последиците от световната финансова криза ще се чувстват още дълги години"
Криза на доверието във властта
Ако през 2008 г. пазарът се разрушаваше заради недоверието на участниците един към друг, то днес те не се доверяват на правителствата и регулаторите, които се държат като вълци единаци, смята Сю Тринх, стратег в RBC Capital Markets.
Тринх дава следния пример, как миналата седмица Японската централна банка защитаваше своята икономика – извърши интервенция срещу йената и увеличи купуването на активи, Швейцарската централна банка – своята икономика /намали лихвата до нула, увеличи ликвидността/, а ЕЦБ – своята, възобнови покупката на ирландски и португалски облигации, а сега, както съобщава "Уолстрийт Джърнъл", обсъжда същата мярка и за Италия и Испания. "Нито една водеща развита страна не прави нищо съществено, за да стимулира ръста и заетостта. Ние имаме не само дългова, но и политическа криза", заяви Джордж Магнус, старши икономически съветник на UBS. "Въпросите с тавана на държавния дълг и заплахата от фалит се превърнаха в разменни карти в споровете за бюджетната политика", се казва в изявление на S&P. Понижаването на рейтинга на САЩ може да стане тревожен сигнал за политиците, да ги накара да вземат в ръце изпусната инициатива и да се погрижат за качеството и последователността на икономическата политика, надява се Ел Ериян. Някои очакват, че Федералният резерв ще започне трети кръг от количествени смекчения; за необходимостта от нов стимул в интервю за "Уолстрийт Джърнъл" говориха миналата седмица трима бивши членове на управителния съвет на Фед. Но ефективността на третия кръг вече е под голям въпрос: темповете на ръст на БВП се ускориха, а неотдавнашният срив ликвидира подема на фондовия пазар. Но изглежда, че регулаторите не разполагат с други методи.
Животът продължава
"Примерът на Япония показва, че и след намаляването на рейтинга животът продължава", заяви Анне Андерсон, директор отдел азиатски облигационни пазари на UBS Global Asset Management. "Не мисля, че доходността на американските облигации ще нарасне. В света има огромни спестявания и малко безопасни инструменти. Пазарите на САЩ, Япония и Италия – трите най-ликвидни пазара на суверенни облигации. Кой избирате?", обяснява Джек Еблни, директор за инвестиции в Harris Private Bank
Инвеститорите могат да обърнат по-сериозно внимание на развиващите се пазари, особено азиатските. Те са в по-добро положение, отколкото развитите, "ако погледнем темповете на растеж на БВП, валутните резерви", убеден е Мобиус, добавяйки, че особено интересни са Тайланд, Виетнам и Индонезия.
Tweet |
|
Един ход, от който рейтинговата агенция печели всякак - при одобрение или недоволство тя ПЕЧЕЛИ НА ВСЯКАКВИ РАВНИЩА, при противоположни нагласи и очаквания...Изобщо професионализъм - висш пилотаж!