АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Очаквания за БГ икономика



Очакванията на българските финансови посредници* за икономическия растеж минимално се подобряват, въпреки че все още са на отрицателна територия.
Анкетираните идентифицират две основни насоки, в които правителството да работи за улесняване достъпа на МСП до кредитен ресурс - създаване на предпоставки за увеличаване на ресурсите на ББР и програми за кредитни линии, и изчистване на пазарната среда чрез опростяване на процедурите по несъстоятелност.
Очакванията за инфлацията сочат запазване на годишния темп през третото тримесечие.
Понижението на лихвените проценти по депозити и кредити ще се забави до края на септември.
Индексите на БФБ ще запазят нивата си от второто тримесечие на 2013 г. и през следващото.
Специфичен въпрос
Основна насока, в която правителството трябва да се съсредоточи, за да улесни достъпа на малки и средни предприятия до кредитен ресурс
Значението на малкия и среден бизнес за устойчивото развитие на една икономика е традиционно широко дискутирано и в много отношения потвърдено в практиката. Тази тема отново излезе на преден план през последните няколко години в светлината на усилията на Европейската комисия, както и на редица международни финансови институции, да се възстанови икономическия растеж на държавите-членки. Изготвени бяха многобройни анализи и препоръки, а някои държави стартираха и конкретни мерки и програми в тази насока. В страните с развити финансови пазари се обръща голямо внимание на възможностите МСП да набират ресурс чрез емитиране на цен-ни книжа. За съжаление, подобен подход е неприложим в България от една страна поради твърде слабо развития капиталов пазар. От друга страна, за малките и средни предприятия е почти невъзможно да изпълнят изискванията, за да бъдат техни емисии допуснати до търговия. Доколкото достъпът до банков кредит за МСП също е проблемен на този етап, ролята на правителството за стимулиране на дребния и среден бизнес на този етап е много важна. В това издание попитахме българските финансови посредници в каква конкретна насока правителството трябва да насочи усилията си, за да подпомогне достъпа на малките и средни предприятия до заемни ресурси.
Получените мнения са доста нееднозначни и нито една от предложените възможности не се откроява сред останалите. Два от отговорите са получили равен дял гласове в тяхна полза (по 31.6% от всички участници).
Според единия отговор, ефикасна мярка би било капитализирането на Българската банка за развитие от правителството и отпускането на кредитни линии за МСП. Това мнение е застъпено най-силно при търговските банки (45.5%) и може да се приеме като индикатор, че на този етап голяма част от тях те не са склонни да участват във високорискови начинания и за проблема следва да се погрижи публичният сектор. Според другия най-често посочен отговор, усилията на правителството трябва да бъдат най-вече в законодателната област, където да се работи за опростяване и ускоряване на процедурите по несъстоятелност, които към момента са изключително бавни, сложни и скъпо струващи за кредитори и длъжници. Изчистването на пазарната среда от натрупаните значителни междуфирмени задължения е един от ключовите фактори за възстановяването на икономическата активност в страната и също така ще направи отпускането на банкови и търговски заеми на малките и средни фирми по-нискорискови за кредиторите. Подобно разрешение на проблема се поддържа от всички участници от групата на УД и ПОД, от една трета от инвестиционните посредници и 18.2% от банките. На трето място, 21.1% от всички анкетирани смятат, че малките и средни предприятия нямат проблем при достъпа си до заемно финансиране. Такова мнение са изразили една трета от инвестиционните посредници и 18.2% от банките. Същият процент от последните (равняващи се на 10.5% от всички участници) са предпочели отговор, различен от предложените, а индивидуални отговори не се срещат в другите две групи посредници. Според едно от тях, най-доброто решение би било да се създаде програма с участието на банките, като държавата гарантира кредитите и по този начин поема част от кредитния риск. Друг от анкетираните смята, че би трябвало да се осигури по-голямо участие от страна на международни финансови институции по примера на програмата JEREMIE.
*Изданието „Финансов сектор: оценки и очаквания” на Министерството на финансите включва 4 тримесечни обзора, които представят очакванията на широк кръг финансови посредници по отношение на основни макроикономически показатели и фактори, които се отнасят до извършваната от тях дейност. Целта на изданието е да оцени средата, в която функционират финансовите посредници и да определи факторите, които оказват значимо влияние върху тяхното поведение.
Изследването е осъществено на базата на анкети, като събраните отговори се обобщават така, че отговорите на отделните участници в анкетата остават анонимни и не се оповестяват публично. Търговските банки са отговаряли само на анкетата, предназначена за търговски банки, независимо че някои от тях изпълняват и дейност на инвестиционни посредници.
Tweet |
|