EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Отлага се приемането на еврото у нас

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Отлага се приемането на еврото у нас

mail08:34 | 18.02.2023прегледи 780 коментарикоментари 0


От 1 януари 2024 година няма да бъде прието еврото в България, съобщи на пресконференция министърът на финансите Росица Велкова.

В контекста на проведените разговори с изпълнителния заместник-председател на ЕК Валдис Домбровскис и с Паскал Донъхоу, председател на Еврогрупата, се взе решение, че България няма да подава в края на февруари конвергентен доклад, защото не сме изпълнили ангажиментите по присъединяването към Валутния механизъм II и имаме несъответствие в критерия за инфлацията, обясни Велкова.

Било е договорено да подадем конвергентен доклад, когато изпълним ангажиментите и бъдат приети законопроектите, свързани с членството ни в еврозоната, които служебното правителство отново ще внесе в новосформираното Народно събрание, както и да се приемат необходимите промени в Закона за БНБ за работата на централната банка, когато страната вече ще е присъединена към еврозоната, каза министърът.

Тя уточни, че освен приемането на четирите законопроекта, свързани с членството ни в еврозоната, трябва да постигнем и критерия за инфлацията, както и да бъде поддържана перспектива в периода 2023-2026 г. на ниво планиране на дефицита по консолидираната фискална програма в размер на три процента.

При условие, че сега в края на февруари не подаваме конвергентен доклад, срокът за присъединяване към еврозоната – от 1 януари 2024 г., не остава, заяви министърът.

По отношение на новия срок, за който, по думите на министъра, са водени проучвателни разговори, ако през юни – юли България покрие критериите, би могло да подадем веднага доклад, в момента, в който покрием критериите, а не да изчакваме редовния доклад, извършван на всички страни в началото на 2024 г. Според нея това означава, че ако съответстваме на критериите и подадем конвергентен доклад, и има подкрепата на държавите членки, бихме могли да бъдем присъединени към еврозоната в срок не по-късно от 1 януари 2025 г.

Министърът уточни, че няма пречка присъединяването да стане от дата, която е различна от 1 януари – би могло да бъде дата, която не е 1 януари 2025 или 2026 г., а първо число на месец от 2024 г.

В отговор на въпрос, министърът потвърди, че от 1 януари 2024 г. няма да бъде прието еврото в България.

Росица Велкова напомни стъпките на страната по изпълнението на решението на Народното събрание от 27 октомври 2022 г. за ускорена подготовка на процеса по присъединяване на България към еврозоната с целева дата 1 януари 2024 г. и изтъкна, че служебното правителство е засилило интензитета на разговорите с ЕК и страните от еврозоната, ускорена е била и работата на всички междуведомствени работни групи.

Тя съобщи, че скоро ще бъде представен за обществено обсъждане проектозакон за еврото. Освен това Велкова напомни, че са били подготвени и проекти на закони, които са по ангажиментите ни по присъединяването ни към Валутния механизъм II. Министърът посочи също и че дефицитът за 2022 г. на начислена основа по консолидираната фискална програма е 2,9 на сто от БВП.

Въпреки свършеното, на 13 февруари е нямало изслушване в Еврогрупата, като то е било отменено, защото, по думите на министъра, европейските ни партньори смятат, че България има сериозно изоставане в законодателната част, свързана с неприемането на необходимите законопроекти. Росица Велкова припомни, че става дума за промените в Кодекса за застраховане, Закона за мерките срещу изпирането на пари, като изтъкна, че те са били внесени в НС на 12 декември 2022 г. Не са приети и промените в Търговския закон в областта на несъстоятелността, който пък е внесен в НС на 24 октомври 2022 г. Трите законопроекта бяха приети само на първо гласуване и нито един от тях не бе приет на второ гласуване в комисии, напомни министърът. По думите й европейските ни партньори са проследили внимателно дебатите в 48-ото НС – в зала и по ресорните комисии.

По въпроса за инфлацията, министърът отново повтори, че тя се дължи както на външни, така и на вътрешни фактори, и допълни, че са нужни определени месеци за покриване на този критерий. Велкова съобщи в отговор на въпрос, че е постигнато съгласие работна група между експерти на ЕК и на финансовото ни ведомство всеки месец, след като бъдат оповестени данните за инфлацията в еврозоната и съответно за България, да прави изчисления и прогнози за равнището й за следващите месеци.

Тя заяви, че служебното правителство ще очаква от новия парламент приоритетно да гласува необходимите за въвеждането на еврото закони, ако има мнозинство, което желае те да бъдат приети.

В отговор на въпрос, министърът каза, че отлагането на датата за членството в еврозоната ще повлияе негативно върху кредитния рейтинг на България и върху лихвите по дълга, особено ако в следващата половин година не се внесе искане за конвергентен доклад, който да даде перспектива за дата в обозримо бъдеще, от която България да влезе в еврозоната.

В отговор на въпрос доколко новият пакет санкции "Магнитски" има ефект върху решението за отлагането на изслушването, министърът посочи, че тези санкции нямат отношение към този процес, не са били поставени въпроси и не е бил воден дебат по тази тема. Ние просто не сме си изпълнили критериите, когато сме се присъединявали към Валутния механизъм II и не отговаряме на критерия за инфлацията, обобщи министърът.

Основен фактор в овладяването на инфлацията е независимата дейност, която осъществява Комисията за защита на конкуренцията, каза министърът в отговор на въпрос дали пречат на страната да постигне необходимите нива на инфлация действията от страна на търговци – например "Лукойл България", която днес бе санкционирана от КЗК. Комисията днес наложи имуществена санкция в размер на 67 771 454 лева на "Лукойл България" за злоупотреба с господстващо положение чрез прилагане на ценова преса спрямо конкурентите на дружеството при търговията на едро с моторни горива на територията на страната. Затова действията на КЗК в тази посока биха дали ефект върху намаляваното на инфлацията, смята министърът. По думите й подобен ефект се очаква да дадат и проверките, които се извършват съвместно с Националната агенция за приходите (НАП) и КЗП. 

По темата за санкцията, наложена на "Лукойл България", министърът коментира, че дружеството е в законното си право да я обжалва и уточни, че преди да минат тези процеси, държавата няма как да получи глобата.

За провеждане на комуникационна кампания по присъединяването ни към еврозоната са заделени с Постановление на Министерския съвет 10 млн. лева, каза в отговор на въпрос министърът.БТА

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg