АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Новото в новата ОСП



Ще се подпомагат земеделските стопани и ще се насърчава устойчивото развитие на селското стопанство в ЕС.Това са възловите елементи, залегнали в основата на приетото от Европейската комисия съобщение относно бъдещето на прехраната и селското стопанство.
В него са изведени начините да се гарантира, че най-дългогодишната обща политика на ЕС е подготвена за бъдещите предизвикателства.
Водещата инициатива е държавите членки да поемат по-голяма отговорност, когато решават как и къде да инвестират средствата си по линия на ОСП.
Заместник-председателят на ЕК Юрки Катайнен, който отговаря за работните места, растежа, инвестициите и конкурентоспособността, заяви, че ОСП е в центъра на усилията и занапред, и тя трябва да осигурява здравословна и вкусна храна за потребителите, както и работни места и растеж за селските райони.
ОСП трябва да се развива успоредно с други политики, казва той и допълва, че въведеният от Комисията нов модел ще гарантира по-голяма субсидиарност за държавите членки, които ще трябва да изготвят стратегически планове за ОСП, включващи действията им по стълб I и II, което ще осигури възможност за опростяване, по-добра съгласуваност и наблюдение на резултатите.
Фил Хоган, комисар по въпросите на земеделието и развитието на селските райони заяви, че решението гарантира, че с ОСП ще бъдат постигнати нови и актуални цели - насърчаване на развитието на интелигентен и устойчив селскостопански отрасъл, активизиране на грижата за околната среда и на действията в областта на климата, както и укрепване на социално-икономическата структура на селските райони.
Документът бележи съществена крачка към промяна в прилагането на ОСП. Настоящата двустълбова структура се запазва, а чрез опростения и по-гъвкав подход ще бъдат набелязани подробни действия за постигането на тези цели, договорени на равнището на ЕС.
Най-голямата новина е, че всяка държава от ЕС ще разработи свой собствен стратегически план, одобрен от ЕК, който ще определи как възнамерява да постигне целите.
Преминаването от общовалиден към индивидуализиран подход означава, че самата политика, както и въздействието й върху реалния живот ще бъдат по-близо до хората, които я прилагат на практика.
Tweet |
|