EUR 1.9558
USD 1.8361
CHF 2.0130
GBP 2.2896
CNY 2.5369
you tube
mobile version

Нови санкции срещу Северна Корея

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Нови санкции срещу Северна Корея

mail12:42 | 12.09.2017прегледи 9577 коментарикоментари 0


Съветът за сигурност на ООН единодушно одобри нови санкции срещу Северна Корея заради шестия й и най-мощен ядрен опит, съобщиха световните осведомителни агенции.
Приетата резолюция бе гласувана в смекчен вариант и не налага пълна забрана върху вноса на петрол или замразяване на авоарите на правителството и лидера Ким Чен-ун, както първоначално искаше администрацията на американския президент Доналд Тръмп, отбелязва Асошиейтед прес.
Документът на ООН забранява на страните членки да купуват севернокорейски текстил и налага ембарго върху доставките за Северна Корея на втечнен газ и газов кондензат, ограничава износа на суров петрол за Пхенян до равнището от последните 12 месеца, а износа на рафинирани петролни продукти до 2 милиона барела годишно. 
На всички страни членки се забранява също да издават нови разрешителни за работа на севернокорейски работници. Заедно с износа на текстил това са двата основни източника за приходи в твърда валута за Пхенян.
Резолюцията дава право на страните членки да извършват в открито море проверки на плавателни съдове, заподозрени в нарушаване на ембаргото срещу КНДР, предаде ТАСС.
Документът съдържа и санкции срещу някои структури на Корейската трудова партия, включително срещу Централния й военен комитет и министъра на въоръжените сили Пак Йон-сик.
Това е деветата резолюция със санкции, която Съветът за сигурност приема единодушно от 2006 г. заради ракетната и ядрената програма на Пхенян, предаде Ройтерс. Първоначалният текст, предложен от САЩ, предвиждаше по-сурови мерки, но Вашингтон прие да смекчи санкциите, за да осигури подкрепата на съюзниците на Пхенян - Пекин и Москва.
През 2016 г. износът на текстил е бил второто по важност експортно перо за Северна Корея и по данни на Южнокорейската агенция за търговия и инвестиции е донесъл на Пхенян 756 милиона долара. Почти 80 на сто от износа на текстил е за Китай.
По-голямата част от петролните доставки за Пхенян са от Китай. Според анонимен американски източник, цитиран от Ройтерс, КНДР внася около 4,5 милиона барела рафинирани  петролни продукти годишно и 4 милиона барела суров петрол.

Реакциите

Постоянната представителка на САЩ в ООН Ники Хейли заяви, че страната й не иска война със Северна Корея, и каза, че Пхенян "все още не е минал онази точка, след която няма връщане назад", предаде Ройтерс. Ако Северна Корея се съгласи да се откаже от ядрената си програма, тя може да спаси бъдещето си. Ако докаже, че може да живее в мир, светът ще живее в мир с нея, заяви Хейли, след като Съветът за сигурност на ООН гласува нови, по-строги санкции срещу Северна Корея. Американската посланичка заяви, че тази резолюция нямаше да може да бъде приета, ако не бяха силните връзки, създали се между американския президент Доналд Тръмп и китайския президент си Цзинпин. 
Китайският посланик в ООН Лю Цзией призова Северна Корея да погледне сериозно на очакванията и волята на международната общност и призова всички страни в конфликта да запазят самообладание и да не засилват напрежението.
Руският представител Василий Небензя каза, че страната му е подкрепила новите санкции срещу Пхенян, защото не приема ядрените му амбиции, и смята, че трябва категорично да се реагира на последния му ядрен опит, предаде ТАСС. Той заяви обаче, че Москва смята, че мерките за финансов натиск върху КНДР на практика са изчерпани, а по-нататъшни рестрикции могат да бъдат равносилни на "опити да се задуши" икономиката на страната и могат да предизвикат голяма хуманитарна криза.
Руският представител заяви, че е "голяма грешка", че Съветът за сигурност игнорира руско-китайското предложение за подновяване на диалога със Северна Корея, и каза, че приемането на нови санкции по-скоро ще засегне невинни цивилни, а няма да намали финансирането на ядрената и ракетната програма на Пхенян, предаде ДПА. Той призова генералният секретар на ООН Антониу Гутериш да помогне да се стигне до преговори, а не да се действа със санкции.
Пекин и Москва предложиха споразумение за "двойно замразяване" - САЩ и Южна Корея да спрат военните си учения на Корейския полуостров, а Пхенян да прекрати ядрената си и ракетна програма.

Японският премиер Шиндзо Абе приветства единодушното решение на Съвета за сигурност на ООН да наложи нови санкции на Северна Корея в отговор на най-мощния й ядрен тест досега, предаде ДПА. "Оценявам високо това, че тази силна резолюция, която налага строги санкционни мерки, беше приета бързо и единодушно", се казва в изявление на Абе. "Това ясно показва, че волята на международната общност е да увеличим натиска до ново равнище и да накараме Северна Корея да промени политиката си", добави той.
Новите санкции на Съвета за сигурност на ООН са строго предупреждение към Северна Корея, каза южнокорейското външно министерство.
"Северна Корея трябва да приеме строгото предупреждение на международната общност, че продължаващите провокации само задълбочават дипломатическата изолация и икономическия натиск", се казва в изявление на министерството.

  

Източник: БТА


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg