EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Нов регламент за е-подпис и самоличност

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Нов регламент за е-подпис и самоличност

mail13:30 | 05.06.2012прегледи 407 коментарикоментари 0


Брюксел, Кор. на БТА Николай Желязков
ЕК предложи нови правила, които да улеснят извършването на трансгранични и сигурни електронни трансакции в Европа. Предложеният регламент се очаква да позволи на гражданите и предприятията в ЕС да използват средствата, с които разполагат за своята електронна идентификация (e-ID) в собствената си държава за достъп до обществени услуги, в други страни на ЕС, където се прилагат такива средства. Предвижда се и създаването на вътрешен пазар за електронни подписи и свързаните с тях трансгранични електронни доверителни услуги. Това би гарантирало, че тези услуги ще имат същия правен статут като традиционните услуги, за които се използва хартиен носител. Това би дало възможност да се достигне пълният потенциал и на електронните обществени поръчки, с което се очаква намаляване на разходите с около 20 процента.
Предложението е съобразено със съществуващите национални системи за електронна идентификация и с предпочитанията на онези държави от ЕС, където няма подобни системи. Предвижда се страни със системи за електронна идентификация да се присъединят към европейската система, или да останат извън нея. След като дадена държава от ЕС заяви желанието си да се присъедини към паневропейската система, тя трябва да започне да предоставя на гражданите на другите участващи в системата страни същия достъп до своите обществени услуги чрез електронна идентификация, с който разполагат нейните граждани. Предложеният регламент няма да задължи държавите от ЕС да въведат, или физическите лица да придобият, специални национални карти за самоличност или електронни карти за самоличност, или да наложи други решения за електронна идентификация. Регламентът не предвижда въвеждане на европейска система за електронна идентификация или друг вид европейска база данни. Не се предлага възможност за достъп на трети страни до лични данни. Регламентът ще бъде от полза главно за студенти, които се записват в чуждестранен университет по интернет, вместо да пътуват в чужбина, за да попълнят лично хартиените формуляри. Предложението би улеснило и граждани, които организират преместването си в друга страна от ЕС или сключването на граждански брак в чужбина, или попълват многобройни данъчни декларации. То ще бъде от полза също за пациенти, които имат нужда от медицинска помощ в чужбина - те ще могат при гарантирана сигурност да проверяват по интернет своето електронно здравно досие или да упълномощят лекар за това. Дружествата ще могат да участват в електронни тръжни процедури за обществени поръчки навсякъде в ЕС. Те ще могат да подписват и подпечатват по електронен път с дата и час своите тръжни досиета, вместо да ги разпечатват и да изпращат няколко хартиени екземпляра от тях по куриер. Ще бъдат облагодетелствани и хората, които желаят да осъществяват търговски отношения в друга страна на ЕС - те ще  могат лесно да учредят дружество по интернет и да подават годишните си отчети онлайн. Правителствата ще могат да намалят административната тежест и да увеличат ефективността си, като предлагат по-добри услуги на гражданите и спестяват пари на бюджета.
Комисията отчита, че в подхода към електронните подписи, определен от директива от 1999 г., вече има пропуски, предвид развитието на електронната среда в последните 13 години. Всички страни в ЕС разполагат с правни рамки за електронния подпис, но тези рамки се различават и правят невъзможни трансграничните електронни трансакции с национален електронен подпис. Същото се отнася и до доверителните услуги, като времево маркиране, електронен печат и доставка, както и за удостоверяването на автентичността на сайтове - всички те не са оперативно съвместими на европейско равнище. Затова се предлага новият регламент да съдържа общи правила за тези услуги. Относно електронната идентификация регламентът осигурява правна сигурност чрез принципа на взаимното признаване и приемане, въз основа на който държавите в ЕС признават националните системи за електронна идентификация. Не е задължително държавите да регистрират националните си системи за електронна идентификация, но ЕК се надява, че много от тях ще изберат да го направят.
 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg