АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Китай е решил да освободи от мита върху вноса някои части за самолети, сред които и реактивни самолетни двигатели. Това съобщи Оливие Андрес, който е главен изпълнителен директор на френската индустриална и технологична група в областта на аеронавтиката и отбраната "Сафран" (Safran).


Общият подход ще засегне преговорите с 18 страни, но сред тях едва ли ще бъдат Канада, Мексико и Китай, отбелязва изданието. Схемата за водене на търговски преговори е изготвена от кабинета на главния търговски преговарящ на САЩ. Той има за цел да опрости обсъждането на реципрочните мита върху вноса.


Незаконната сеч, измами и износ на дъбови дървета към Китай са причините, поради които Федерацията на частните лесовъди във Франция - Франсилва, иска да прекрати "ограбването" на своите гори. Организацията мобилизира голям брой хора в опитите си да документира кражбите и да подкрепи собствениците.


Пекин също е настоял китайските авиопревозвачи да спрат всички покупки от американски компании на авиационно оборудване и части, посочват още източниците на Блумбърг. Според тях властите в Пекин обмислят как да подпомогнат китайските авиокомпании, които наемат самолети на "Боинг", на фона на което са изправени пред по-високи разходи.


Вносът на втечнен природен газ (LNG) в Европа бележи значителен ръст, като надвишава нивата от предишни години. Повишението се дължи най-вече на сериозно увеличение на спот доставките от американското крайбрежие на Мексиканския залив, бързото въвеждане в експлоатация на завода в Плакемин (САЩ), както и на намаленото търсене на втечнен газ от Китай.


Причината е планираните от Вашингтон такси за кораби, свързани с Китай, и големите вносни мита за ключови регионални търговски партньори подклаждат несигурността и намаляват апетита за американски продукти.


Източниците на финансово издание добавиха, че този ход представлява временна мярка, докато технологичният гигант се стреми да осигури освобождаване от митата на президента на САЩ Доналд Тръмп, подобно на това, което изпълнителният директор Тим Кук постигна по време на предишния мандат на Тръмп.


Новите ставки за американския внос в Китай ще влязат в сила малко след полунощ на 10 април. По-рано тази седмица президентът на САЩ заяви, че ако Пекин не отмени митата си от 34 процента, ще повиши митническите ставки за Китай на 104 процента, което се случи днес.


Испанският внос на суров петрол от Венецуела през януари и февруари се е увеличил с почти 59 на сто спрямо същия период на миналата година, според официални данни на Корпорацията за стратегически резерви на петролни продукти (Cores). Органът е под егидата на испанското министерство на енергетиката и околната среда.


Китай освен това подава жалба в Световната търговска организация (СТО) заради американските мита, съобщи агенция Синхуа.