EUR 1.9558
USD 1.7472
CHF 2.0849
GBP 2.3209
CNY 2.4248
you tube
mobile version

На дневен ред: Енергийните общности

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

На дневен ред: Енергийните общности

mail08:10 | 22.05.2025прегледи 100 коментарикоментари 0


Още през 2022 г. асоциация Активни потребители започна да публикува информации и да насърчава българските потребители да се сдружават, за да ползват евтина електроенергия и печелят от съвместните си инициативи. Повод да се върнем години назад станаха нови публикации в медиите за активната работа в Община Габрово за създаването и действието на енергийни общности, за да си припомним как се създават и функционират те и каква е ползата за тях.  

      Енергийната общност е група лица, които се обединяват и съвместно финансират проект за възобновяема енергия, или под формата на гражданска инициатива със структура „от долу нагоре“, или в партньорство с местните общини. Съгласно европейските директиви правната форма на енергийните общности може да бъде много различна, например асоциация, кооперация, партньорство, организация с нестопанска цел или малко/средно предприятие. Тя следва да улесни гражданите и участниците в енергийния пазар в това да се обединяват и инвестират съвместно в енергийни активи, които да допринесат за постигането на декарбонизирана и гъвкава енергийна система. Енергийните общности действат като едно цяло и позволяват на гражданите да имат равни условия с другите участници в енергийния пазар.

Добрите примери

Полша е известна с въглищната зависимост на своята енергийна система. Въпреки това и тук идеята за енергийните общности намира почва. Spółdzielnia Nasza Energia, първият енергиен кооператив в Полша, е учреден през 2014 г. Той има 300 членове и основната му дейност е производството на възобновяема топлинна и електрическа енергия от местни биогазови инсталации. 

Кооперативът е основан, за да се реши проблемът с енергийната сигурност и високите цени на електроенергията, като се използва потенциалът на мрежа от селскостопански биогазови инсталации. Той представлява държавна публично-частна инициатива, създадена с цел да доставя електричество и отопление за нуждите на обществени сгради, както и на домакинствата от общността.

      Един от първите проекти в България, наподобяващи енергийна общност, е покривната фотоволтаична инсталация на жилищен блок в ж. к. „Христо Смирненски“ в София. Собствениците на 117 апартамента са обединили ресурсите си през 2010 година и са инвестирали в покривна фотоволтаична инсталация с мощност от 28 kW. Проектът е организиран чрез сдружението на собствениците на етажна собственост (юридическо лице, което е задължително за всеки жилищен блок в страната) и успешното му осъществяване е отнело 3 години. 

Фотоволтаичната инсталация, която е обща собственост, носи редовни месечни приходи на юридическото лице, които се използват за плащане на общите сметки и разноските по поддръжката на сградата. За разлика от „истинските“ енергийни общности обаче, където произведената енергия се използва за задоволяване на нуждите на общността, в този случай цялата произведена енергия се подава към мрежата по схемата с преференциални тарифи за изкупуване.

Моделът на общността

      Моделът за дялово участие на потребителите (Consumer Stock Ownership Plans) представлява инвестиционен модел, в чийто център са потребителите и който осигурява както финансово участие, така и роля във вземането на решения. Той налага създаване на междинно дружество, което се учредява, за да инвестира в нови или съществуващи проекти за енергия от ВЕИ и действа от името на съсобствениците. Този модел има няколко привлекателни характеристики:

- Прагът за включване е нисък, което улеснява участието на семейства с ниски доходи и уязвими групи;
- Лесно се разширява и може да нараства с увеличаването на финансовите ресурси;
- Предлага на участниците сигурни доставки на достъпна по цени енергия и надеждна възвръщаемост на инвестицията;
- Позволява на участниците да избегнат личната отговорност;
- Моделът е отворен за съвместно инвестиране от страна на общини, МСП и други
местни заинтересовани лица.

  Енергийните общности се отличават с няколко ключови характеристики в контекста на устойчивото развитие. На първо място, те са базирани на принципа на децентрализация, което означава, че производството и потреблението на енергия се осъществяват локално, близо до възобновяем източник на енергия. Това води до намаляване на загубите при пренос и повишаване на енергийната ефективност. 

В допълнение, енергийните общности често функционират на кооперативен принцип, като членовете им активно участват в управлението и вземането на решения, свързани с енергийните проекти. Тази форма на управление насърчава прозрачността и ангажираността на местното население. Всички тези характеристики правят енергийните общности ключов елемент в прехода към по-чиста и устойчива енергийна система.

      Производство. Енергийните общности произвеждат електроенергия, обикновено за собствените си нужди, използвайки налични възобновяеми източници в региона. Това позволява на членовете на общността да бъдат независими от външни влияния и да намалят вредните емисии в региона.

      Съвместно потребление. Членовете на общността могат да споделят произведената енергия помежду си. Това намалява разходите за енергия и прави снабдяването по-устойчиво. Енергията може да бъде продавана и на външни за общността потребители, като това също спомага за намаляване на разходите в общността. Някои енергийни общности инвестират в технологии за съхранение на енергия. Това гарантира, че енергията е налична по всяко време, дори когато производството е ниско, например през нощта или при облачно време. 

Предимства на общностите 

      Членовете на енергийната общност обикновено участват активно в управлението и вземането на решения. Това стимулира прозрачността и прави процесите по-справедливи и полезни за всички.

      Намаляване на разходите за енергия. Споделянето на ресурси и технологии намалява разходите за енергия на членовете. Вместо да плащат високи сметки на големите енергийни производители, членовете на общността могат да се възползват от напредъка в развитието на ВЕИ технологиите и да постигнат по-ниска цена на енергията. 

      Повишена енергийна сигурност. Локалното производство на енергия намалява зависимостта от външни доставчици и уязвимостта към прекъсвания на доставките. Това прави общността по-сигурна и устойчива. 

      Околна среда. Увеличеното използване на възобновяеми източници на енергия намалява емисиите на въглероден диоксид и други замърсители. Това спомага за подобряване на въздуха и опазване на околната среда, като спомага за по-добро качество на живот. 

      Социални и икономически ползи. Енергийните общности създават работни места и стимулират местната икономика. Те насърчават социалната свързаност и сътрудничеството между членовете на общността.

      Енергийните общности представляват важна стъпка към устойчиво и екологично бъдеще. Те предоставят възможности за активна ангажираност на гражданите в енергийния преход и показват как местните инициативи могат да имат глобално въздействие. Енергийните общности предлагат модел за устойчиво развитие, в който се намаляват разходите и се подобрява независимостта и качеството на живот за членовете./Бюлетин "Активни потребители"


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 3097