EUR 1.9558
USD 1.8361
CHF 2.0130
GBP 2.2896
CNY 2.5369
you tube
mobile version

МВФ е срещу изкуствено подценения юан

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

МВФ е срещу изкуствено подценения юан

mail13:20 | 16.11.2009прегледи 467 коментарикоментари 0


Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Доминик Строс-Кан призова настоятелно Пекин да позволи на юана да повиши курса си, заявявайки, че една по-силна валута и увеличени потребителски разходи в Китай са необходими, за да се намалят глобалните икономически дисбаланси и да се гарантира здрав растеж, предаде Асошиейтед прес.
Доминик Строс-Кан отправи призива си, след като президентът на САЩ Барак Обама започна посещението си в Китай на фона на обтегнатите отношения между двете страни по въпроси на търговията и валутната политика.
Американските производители се оплакват, че Пекин засилва позициите на износа си, нарушавайки принципите на свободната конкуренция, като поддържа нисък курса на юана. Очаква се обаче Обама да успее да намали напрежението по този въпрос.
"По-силната валута е част от пакета от реформи, които трябва да бъдат направени", подчерта ръководителят на МВФ на финансова конференция в Пекин.
Китай е започнал важни реформи, които са необходими, за да се увеличат потребителските разходи на населението, като, например, повишаване на държавните разходи за здравеопазване и пенсии, за да се даде възможност на домакинствата да харчат повече за потребителски стоки.
"Увеличаването на вътрешното търсене в Китай, заедно с по-високото равнище на спестявания в САЩ, ще допринесе за ребалансирането на търсенето в световен мащаб и ще осигури по-благоприятен световен икономически климат за всички нас", подчерта Строс-Кан.
Управляващият директор на МВФ посочи също така, че очаква американският долар да остане световна резервна валута въпреки опасенията за стабилността на валутната система, които неотдавна бяха изразени от Китай и Русия.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg