АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Промяната контрастира с наблюдаваната през последните три години тенденция за формиране на най-големи кредитни обеми през последното тримесечие на годината, съобщи Българската народна банка.


Секторът на машиностроенето се откроява с най- висок дял компании, предлагащи условия на отложено плащане (94%), докато едва по-малко от половината фирми от сектори като финансово- консултантските услуги предлагат кредитни споразумения.


От 1-ви октомври влизат в сила новите изисквания на БНБ към банките за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Те бяха приети на заседанието на УС на БНБ на 11 септември.


Размерът на сключените чрез кредитни посредници договори за кредит между банките и техните клиенти възлиза на малко над 1,725 млрд. лв. Стойността на сключените договори за кредит от финансовите институции и техните клиенти е в размер на повече от 3,245 млн. лв.


Конкурсът е за избор на изпълнители за предоставяне на финансови услуги от кредитни или финансови институции по смисъла на Закона за кредитните институции на дружеството по две обособени позиции - "Свободни парични средства - депозити" и "Платежни и свързани услуги".


Рейтинговата агенция потвърди и присъдения рейтинг за подкрепа на акционерите (SSR) на 'a-' и краткосрочния IDR на 'F1'. Повишен бе рейтингът за жизнеспособност на ОББ (VR) на 'bb+' от 'bb'.


Разработена след 2014 г., тя доминира на руския пазар с издадени над 287,3 милиона броя карти и към края на четвъртото тримесечие на 2023 г., или над половината кредитни и дебитни карти в страната, по данни на Руската централна банка (РЦБ).


Рейтинговата агенция „Мудис“ (Moody’s) остави без промяна кредитния рейтинг на Гърция на текущото равнище „Ba1“, съобщава гръцкото икономическо издание „Нафтемборики“.


Задълженията по кредитни карти в САЩ може и да са се повишили рязко в номинално изражение, но ако бъдат коригирани спрямо инфлацията, те се оказват с близо 20 на сто под пиковите стойности, достигнати в края на 2008 г. Това сочи анализ на онлайн приложението за финансови консултации WalletHub, базиран на данни на Федералната резервна банка на Ню Йорк.


Това е първата ревизия на оценката за страната ни от 2012 г. насам, когато тя бе понижена от B1 на B2. Макар и на ниво държава рейтингът да бележи подобрение, след края на третото тримесечие на 2023 г. експертите на Allianz Trade оставят без промяна рисковите рейтинги за забавени плащания и лоши вземания в секторите на българската икономика. 11 от 18 наблюдавани сектора остават в „оранжевата зона“ на...