EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Комерсант: Путин си направи „газоотвод”

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Комерсант: Путин си направи „газоотвод”

mail19:44 | 28.04.2009прегледи 1135 коментарикоментари 0



kommersantСитуация, в която европейски потребители и редица производители на природен газ са готови да използват международната енергийна конференция в София за заставане като единен фронт срещу Русия и Турция, е крайно неблагоприятна за участието на премиера Владимир Путин във форума. Именно това е и основната причина той да не отиде в България.
Това коментира в броя си от сряда московският в. Комерсант и илюстрира статията си голяма снимка на президента Георги Първанов и Путин, крачещи в различни посоки.
"Отказът в последния момент от участие в тази конференция означава, че на нея няма да бъдат приети решения, изгодни за Русия, и толкова високопоставено присъствие не е задължително. На премиера не му отива да отиде и да се окаже в изолация. За да се игнорира гласуването на неприятелски декларации, на Русия й е достатъчно и участие на по-ниско равнище", обяснява Валерий Нестеров от "Тройка Диалог". В София руската делегация ще се води от енергийния министър Сергей Шматко.
Комерсант надълго обсъжда различни причини за "газовия отвод" на Путин, който според изданието е необичаен ход. Вестникът включва сред тях и публикуваните в понеделник на интернет сайта на руския президент Дмитрий Медведев предложения за "нова правна база за международно сътрудничество в сферата на енергетиката". В тях има няколко положения, които поставят под въпрос фундаментални предимства, на които се радва в момента гигантът Газпром.
Появата на Путин на газовата среща в София щеше да има ефект и оправдание, ако той беше представил там руските предложения за замяна на европейската енергийна харта. Но това вече бе направено в понеделник от президента Медведев.
Русия се изпокара напоследък и с държави потребители, и със страни производители на синьо гориво и затова не може да очаква нещо позитивно от форума "Природен газ за Европа: сигурност и партньорство". Изявленията напоследък от някои участници демонстрират, че дискусията едва ли ще протече в приятен за Русия тон.
Ключовият момент е усиленото говорене за превръщането на Русия в транзитна държава за природен газ. Президентът на Азърбайджан Илхам Алиев, който ще бъде в София, повдигна въпроса на най-високо ниво, защото заради Русия и Турция и страната му не може да изнася достатъчно от своя газ. И двете държави искат да купуват горивото на западната си граница и да го продават на друга цена на източната, като в турския случай това се смята за един от основните проблеми пред реализацията на проекта "Набуко".
Gazprom_22За Русия идеята на Алиев може да се окаже революционна, понеже в руското законодателство отсъства понятието транзит на каквото и да е - нефт, газ или електроенергия. Това положение се използва от Москва и за печелене на преимущества в преговорите с производителите в Централна Азия, и за отказ да се подпише европейската енергийна харта. В нея се предвижда търговските договори да се подписват между директно производител и потребител, а страната транзитьор не трябва да пречи на свободния пренос, като за това получава недискриминационна такса.
Иначе казано, ако една страна от ЕС подпише с Азербайджан или Централна Азия директен договор за доставки, Газпром би изгубил монополното си положение и ще трябва да се задоволи само с доходи от транзит. Очевидно този въпрос може да бъде поставен ребром в София, понеже именно нежеланието на Русия и Турция да станат транзитни държави безпокои най-много ЕС.
В същата посока са и някои положения от рамковите предложения на Кремъл за нова международна правна рамка в енергетиката (т.нар. "Концептуален подход"). В документа се казва, че основни принципи трябва да бъдат "осигуряването на недискриминационен достъп до международните енергийни пазари, отварянето им и развиването на конкурентен характер", както и "прозрачност на всички сегменти на международните енергийни пазари (производство/експорт, транзит, потребление/внос)". Буквалното следване на тези норми може да означава, че не само Украйна ще е длъжна добросъвестно и прозрачно да пренася руски газ, но и Русия да прави същото с газ от Азърбайджан и Централна Азия.
На още два принципа от "Концептуалния подход" може да се гледа като своеобразна руска самокритика, в центъра на която пак е Газпром. Документът говори за "признаване като ключови аспекти на глобалната енергийна сигурност на безопасността на доставките и търсенето" и "създаване и усъвършенстване на механизмите за ранно предупреждение с участие на доставчиците, потребителите и транзитните държави". Фактически, именно тези принципи бяха нарушени от Газпром при последния конфликт с Туркменистан. В началото на месеца компанията рязко съкрати вноса на туркменски газ, за което предупреди едва 24 часа по-рано. Според властите в Ашхабад това е предизвикало бъркотия в съгласуваното намаляване на налягането, довело до експлозия на ключов централноазиатски газопровод.
В четвъртък за Ашхабад заминава вицепремиерът Игор Сечин, на когото Владимир Путин възложи "да държи Туркмения под контрол". В столицата на Туркменистан започва конференция по сигурността на доставките на енергийни ресурси, веднага след която президентът Гурбангули Бердимухамедов ще отпътува за София, където едва ли ще застане на страната на Русия в спора й с Европа, коментира руският всекидневник.
Очаква се в Ашхабад да бъде обсъждана идеята за включване на Туркменистан в газопровода Бял поток - тръба от Азърбайджан през Грузия и Черно море до Украйна, т.е. заобикаляща Русия и Турция. На Бял поток може да бъде отделено доста внимание и в София, още повече, че ЕС отпусна три гранта за предпроектни проучвания по него, сключен е меморандум за реализацията му, а малко по-рано тази година Украйна подписа в Брюксел декларация, допускаща украинската газопреносна система да премине под оперативното управление на ЕС.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg