EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Когато негодуваме от високите лихви по кредити

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Когато негодуваме от високите лихви по кредити

mail12:30 | 06.04.2011прегледи 3175 коментарикоментари 9


С настъпване на икономическата криза по родните ни ширини, българинът започна да изпитва негативните ú ефекти с пълна сила. Не малка част от хората загубиха работата си, започна процес на намаляване на възнагражденията, работното време и ограничаване на социалните придобивки. Наред с това върху тези, които успяха да запазят работата си се стовари други бреме – увеличаване на лихвите по изтеглените кредити. България не е изключение от нарастването на лихвените проценти, което стана и в други европейски държави. Интересното обаче е къде сме ние и дали имаме право да роптаем срещу високите лихви. За целта нека сравним лихвените нива по потребителски и ипотечни кредити в четири страни – Гърция, Австрия, Италия и Германия. Те не са случайно избрани. Първите три са в списъка поради факта, че банките от тези държави са собственици на основните банки и в България, а Германия- защото е главната икономическа сила в Европа.
Сега да видим какви са лихвите у нас и у тях. За нуждите на сравнението са взети потребителските кредити със срок над 1 до 5 години и ипотечните кредити над 10 години.
 

Лихвени % за потребителски кредити над 1 до 5 години*

* ефективен годишен процент ** Източник: Европейска централна банка
 

Лихвени % за жилищни кредити над 1 до 5 години*

* ефективен годишен процент  ** Източник: Европейска централна банка

Таблиците са красноречиви. Видно е, че лихвените проценти в България са по-високи. Най-отчетлива е разликата при потребителските заеми. От 5.5% за януари 2011г. в Германия до 10.97% за януари в България. Естествено сега ще има коментари, че не може така сляпо да сравняваме, тъй като икономическата обстановка и съответните рискове в отделните държави са различни. И да прави сте – не може просто така да се мерим със силната и мощна Германия. Затова пък може да се фокусираме повече върху Гърция. Не само защото голяма част от родните банки са собственост на гръцките такива, а и поради сложната икономическа ситуация там. Не е ли малко странно в държава, която се смята, че е пред фалит да има по-ниски лихви отколкото в България? Оправданията на банкерите за повишаване на лихвите поради високия риск и лошата икономическа обстановката в страната ни бледнеят на фона на гръцката криза. Разбира се при формиране на лихвения процент влияние имат и други фактори, но когато четете или слушате интервюта обърнете внимание, че основно се набляга на риска. Явно у нас тълкуванията на банките, било то и чуждестранни, за това как рискът въздейства върху лихвите се разминават в зависимост от географското местоположение.
Изводите оставам на вас. Отговора на въпроса дали имаме право да негодуваме срещу по-високите лихви – също. Съвета ми е да си търсите правата дори да ви се струва, че промяната е трудно постижима.

Радослав Пашов
Външен експерт – Моите Пари
www.moitepari.bg
 


Тагове: лихви, кредити
 
Коментари
 
D.eui - 06-04-2011 г. 12:47:29

За да бъде завършена картината за поведението на банките в България, трябва към лихвите по кредитите, да добавим и различните такси, които прибират банките от своите клиенти!

един - 06-04-2011 г. 13:05:04

В тази публикация липсва една много важна информация, за да е сравнимо проучването и представените данни и направени изводи реалистични. Говоря за таблица с лихвените равнища по депозити в същите страни. Ако в тази таблица лихвените равнища по депозите СЪЩО са по-високи сравнено с другите държави цялата статия и мислите в нея за ненужни и без капчица смисъл. Просто е:по-високи разходи за лихви по депозити, по-високи лихви по кредитите.

вили - 06-04-2011 г. 13:07:46

Много добре сравнявате лихвените проценти - в табличка.Още по-добре се срявнявате цените на различните продукти в страната,за да ни убедите как не сме стигнали европейските.Само с доходите ви са трудни тези сравнения,нещо в таблицата сигурно не се побират цифрите?Или не изглеждат много добре?По - интересно е да обясните на хората с най-ниските доходи в таблицата как да се справят с не най-високите цени.

До Един - 06-04-2011 г. 21:41:47

Вуте, Ами ЕЦБ дава пари на лихва, много близко до нулата. Високите лихви по депозитите си ги направиха банките. Истината е , че кредита е модерното робство. Жалко е, че има такива като един ......

Пламен - 08-04-2011 г. 14:38:21

Тази таблица я пратете на инженера-химик, псевдобанкера левон. Че по бТВ твърдеше точно обратното, че лихвите в Б-я били пониски от Румъния и Гърция, което е масово дезинформиране, което странно защо се толерира от БНБ и българското правителство

 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg