EUR 1.9558
USD 1.8084
CHF 1.9941
GBP 2.2981
CNY 2.4991
you tube
mobile version

Какво ще предложи Terra Madre + България ?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Какво ще предложи Terra Madre + България ?

mail16:09 | 10.08.2016прегледи 1071 коментарикоментари 0


11-то издание на Terra Madre Salone del Gusto – най-важното международно събитие в областта на културата на хранене, ще се проведе от 22 до 26 септември 2016 г. в Торино, Италия. Пет хиляди делегати от 160 страни, над 800 изложители, 300 президиуми Slow Food и 500 Terra Madre хранителни общности ще вземат участие в събитието.

Международният пазар ще бъде домакин на 15 щанда, посветени на представянето на продукти на Terra Madre хранителни общности и президиуми от Балканите и Турция. По-голямата част от територията е предоставена чрез проекта ESSEDRA, съвместно финансиран от Европейския съюз и целящ подпомагане на процеса на европейска интеграция на страните от Балканите и Европа чрез укрепване на гражданското общество и способността му да влияе върху политиката и да насърчава устойчиви модели за развитие на селските райони. Този проект също така допринесе за учреждаването на пет нови президиуми на Slow Food, които ще присъстват тази година:

Розов домат Куртово Конаре от България – сорт, известен в цяла България със своята сладост, който се използва за направата на Лютеница – пикантен специалитет от домати и чушки.

Peljesac Varenik от Хърватска е също така едно от най-типичните вина от южна Далмация. На полуостров Пелешац то се прави изключително от местния сорт Плавач Мали, цветът му варира от кърваво червен до отенъци на тъмен карамел и има силен плодов аромат с нотки на мед и марсала.

Stanushina grape от Република Македония принадлежи към гроздовите сортове от черноморското семейство и е бил отглеждан на стръмните му брегове от древността. Това грозде се използва за направата на коминяк - рубинено червено вино с аромат на ягоди, малини и сушени плодове, както и за мадзун – напитка, използвана като лек при чернодробни проблеми и при възпаление на дихателните пътища, както и като заместител на захар в готвенето; и новият президиум Македонска медна пчела, учреден с цел опазване на местния вид пчели, Apis mellifera macedonica, разпространен из цялата историческа област Македония, oт източна Албания до западна България.

 Bazna pig от Румъния е кръстен на общината със същото име в областта Сибиу, където е предпочитан заради своята издръжливост и заради качеството на месото. Маста му е с отлично качество и е подходящо за производството на сушени меса, които се оставят да престоят през зимата и се опушват на таваните на традиционните къщи.

Следвайки огромния успех на 4-то издание на Terra Madre Balkans, което се проведе в Тирана миналия юни, Албания ще представи широка гама от продукти, включително президиум Permet gliko, зехтин Elbasan и продукти от област Келменд. Много албански майстор-готвачи, включително Алтин Пренга и Сокол Пренга, ще се включат в събитието, за да представят Сдружение на Slow Food готвачите, което от скоро съществува в страната, и за да участват в Кухня на сдружението на готвачитe.

 Мрежата Slow Food България ще е домакин на най-голямата изложбена площ с три щанда, където посетителите ще имат уникалната възможност да се запознаят с богатството на българското производство на храна, включително известното Зелено сирене Черни Вит, Каракачанска овца и президиум Meurche, заедно с много продукти от каталога Арка на вкусовете, като например Сол от Атанасовското езеро, Източнобалканска свиня, както и няколко месни продукта от Странджа планина.

Република Македония ще включи също президиуми Червени чушки Буково и Сладко от диви смокини.

На изложбената площ на Турция ще бъдат изложени продукти от пазари на Земята Slow Food – президиум на древния пшеничен булгур Siyez, както и подбор от седемте тархана, включени в Арката на вкусовете – древен сушен продукт на основата на ферментирала смес от зърна и кисело мляко или ферментирало мляко, която обикновено се прави през зимата на гъста супа. Тархан е традиция в производството на храна, открита от Иран до Босна. Това е типичен домашно-приготвен продукт, с десетки, ако не стотици, разновидности само в Анатолия, където всяко домакинство и общност го пригодяват в съответствие с наличните местни продукти и с вкусовите предпочитания: уникален символ на хранителното разнообразие и на не-масовото производство на храни.

Липсата на гъвкавост при прилагането на хигиенните норми на Европейския съюз на Балканите и в Турция е отдавна признато за основното политическо предизвикателство в района; това е също и причината за това, че някои президиуми на млечни и месни продукти от страни извън ЕС няма да бъдат показани или продавани на международните пазари, включвайки тук сирене Mishavinë от Албания, Boğatepe Gravyer от Турция и сирене в сак от Босна и Херцеговина.

Конференция, посветена на Запазване на биоразнообразието на Балканите ще оцени приноса от четирите години на проекта ESSEDRA, който доведе до идентификацията на над 300 продукта от Арката на вкусовете в района и до цялостна програма за подкрепа на достъпа до пазари на малките фермери с техните традиционни продукти, както и до определяне на предстоящите предизвикателства.

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Новите пенсионери през 2023

15:05 | 04-03-24 | 1270