АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Какви са социалните помощи в ЕС?



Евростат публикува за първи път ранни оценки на разходите за социални помощи за 2019 г. Сред държавите-членки, за които са налични прогнози за 2019 г., разходите за социални помощи като процент от БВП са най-високи във Франция (31% от БВП), Дания (30%) и Германия (29%), докато най-ниски са в Малта и Латвия (и двете 15%), както и в Литва, България и Унгария (всички 16%).
Разходи за социални помощи
Обезщетенията за възраст и болест съставляват по-голямата част от обезщетенията за социална закрила във всички държави-членки, за които са налични данни, с изключение на Германия, където болестта / здравеопазването и инвалидността имат най-голям дял. Делът на обезщетенията за старост и преживели лица в общия размер варира от 38% в Германия и 41% в Дания до 58% в Италия и 54% в Кипър.
Делът на обезщетенията за болест, здравеопазване и инвалидност в общия брой е най-висок в Германия (44%), Чехия и Малта (и двете 40%), докато най-нисък е в Кипър (26%) и Италия (28%).
Делът на семейните помощи в общия размер варира от 4% в Италия, 6% в Малта и 7% в Белгия, Франция и Кипър до 12% в Германия и Унгария. Обезщетенията за безработица варират между 2% в Малта и Унгария до 6% в Белгия, Франция и Италия. Обезщетенията за жилища и социално изключване варират от 1% в Латвия и България до 9% в Кипър и 7% в Дания.
Tweet |
|