EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Как се ценообразува - седмична информация

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Как се ценообразува - седмична информация

mail16:10 | 23.02.2023прегледи 724 коментарикоментари 0


От следващата седмица държавата ще започне редовно да информира обществеността за практиките при ценообразуването на хранителните продукти. Изсветляването на това е първата фаза от мерките, които държавата предприема по отношение на високите цени, коментира пред журналисти в Пловдив министърът на земеделието Явор Гечев.

По думите му същите структури, които събират информация за "Евростат", ще изнасят официална информация по официална методика. Държавата ще събира данни за сходните продукти в други страни, изследва се как са подходили други държави по отношение на законодателството, допълни Гечев. Целта е тези мерки да подредят сектора по отношение на ценообразуване и прозрачност на информацията.

Министърът съобщи, че получават всекидневно фактури, начисляване на допълнителни разходи при ценообразуването. Хората се притесняват да не изсветлим конкретните фирми, но това ще стане, ако юристите кажат, че не е закононарушение, обясни Гечев. Според него има аномалии, които най-много се наблюдават при млечните продукти. Ако имаме данни по отношение на закононарушения, ще се намеси и Прокуратурата, категоричен бе министърът. По думите му се търси трайно изсветляване по отношение на цялата хранителна верига, за да се знае кой каква надценка дава. 

В последните дни имаме индикации за редица цени, които плахо започват да се съобразяват с общественото мнение, посочи Гечев. Той припомни, че държавното предприятие за производство на млечни продукти "Ел Би Булгарикум" обяви 30 процента намаление на цените в собствените си магазини.

По отношение на оранжерийните производители, Гечев посочи, че там единствено ценообразуването може да даде определен ефект. Причина по думите му е, че 50 процента от оранжериите в България и Европа не са засели. Въпреки че даваме сериозни субсидии, те не компенсират разходите при оранжерийното производство, коментира министърът. Според него от тежките аномалии по отношение на цените има при тях. 

Гечев коментира и ситуацията с вноса на украинско жито у нас и недоволството на българските зърнопроизводители. Той посочи, че все още се очаква реакция от Европейската комисия и Съвета на министрите по темата.

Преди три месеца повдигнахме въпроса с колегите от Полша, Унгария, Румъния и Чехия, като искахме отваряне на кризисния резерв и той да е по-справедлив, защото солидарността с Украйна струва по-скъпо на по-източните държави, които са близо до нея, посочи Гечев. По думите му към момента няма какво да се направи, защото стоката от Украйна е приравнена със стоката от ЕС. 

Министър Явор Гечев откри в Международен панаир - Пловдив осмото издание на изложението, което обединява международните специализирани изложби АГРА, "Винария" и "Фудтех". В него участват над 600 изложители от над 25 държави, които представят всички направления и сектори на земеделието – наука, практика, технологии, техника, продукти, иновации, услуги и други.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg