АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Испания ограничи трудовия пазар за румънци



Румъния е притеснена от решението на испанските власти да въведат отново ограничения за достъпа до испанския пазар на труда за румънски граждани. Въпреки уверенията на Мадрид, че мярката е само временна и е продиктувана главно от икономическото положение в Испания, някои медии, като EU Observer, я определиха като удар за румънската дипломация, която в момента се опитва да спечели
партньорите си в ЕС, които вече отложиха влизането на страната в Шенгенското пространство.
Румънската евродепутатка Ренате Вебер изпрати до ЕК писмо, с което настоява за реакция от изпълнителния орган на ЕС на "очевидно дискриминационната мярка по адрес на румънските граждани", предаде Аджерпрес. Вебер, която е координатор на Алианса на либералите и демократите за Европа в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент, смята, че мярката създава "опасен прецедент в ЕС" и настоява Европейската комисия да даде конкретен отговор какво ще предприеме в този случай.
Испанското правителство изпрати в ЕС за одобрение министерска заповед, с която отново се задейства ограничение за достъпа до испанския пазар на труда за румънски граждани, които вече ще имат нужда от разрешително за работа в Испания. По думите на говорителя на испанското правителство мярката е временна и има за цел да "балансира влизанията" на румънци с "нуждите" на испанския пазар на труда и "да се избегне влизането на тези хора в сивата икономика и превръщането им в предмет на злоупотреби и експлоатация". Говорителят уточни, че мярката не се отнася до румънците, които вече работят в Испания, и няма ефект върху свободното движение на хора в европейското пространство. Испания допусна румънските и българските граждани до своя пазар на труда на 1 януари 2009 г. В момента в страната живеят и работят над 800 хиляди румънци. Според испанските власти безработицата сред румънската общност е 38 процента, а в самата Испания е 21 на сто. Испанските медии съобщиха, че мярката ще влезе в сила от 1 август и ще бъде преразгледана след една година. Тя не се отнася до българските граждани. "Това е безпрецедентен случай, труден за обяснение, тъй като това е единствената държава, която въвежда отново ограничения за своя трудов пазар, след като ги бе отменила", заяви в сряда румънският министър на труда Себастиан Лазарою пред репортери в Брюксел.
Лазарою ще отиде в Мадрид следващата седмица, за да се срещне със своя колега Валериано Гомес и да обсъди с него решението за трудовия пазар, съобщи Аджерпрес.
Броят на румънците, които се установяват в Испания, расте с всяка изминала година, така че те са се превърнали в най-многобройната общност чужденци в страната. Към 1 януари 2011 г. в Испания са се намирали 864 278 румънски граждани, тоест 15 процента от всички чужденци, което е с над 33 000 повече в сравнение с предходната година. В началото на годината близо 95 000 безработни румънци са били в списъците на испанското министерство на труда, а 7000 от тях са се възползвали в продължение на шест месеца от програмата ПРОДИ, която отпуска 426 евро на безработните, останали без доходи след изчерпването на обезщетенията и съответните помощи за осигурителния период. Близо 300 000 румънци внасят осигуровки в Испания, отбелязва Аджерпрес, като се позовава на данни на испанския статистически институт.
В момента 10 страни членки прилагат ограничителни мерки за румънските и българските граждани в защита на своя вътрешен пазар на труда. Преходният период приключва на 31 декември 2013 г., когато всичките членки на ЕС ще трябва да отворят напълно трудовия си пазар за работници от Румъния и България. Страните членки могат да въвеждат ограниченията за най-много седем години на принципа "2 плюс 3 плюс 2 години". В момента тече втората фаза на този период, която приключва на 31 декември 2011 г. Говорителка на европейския комисар за заетостта Ласло Андор потвърди снощи, че Европейската комисия е получила искането на Испания. По-рано през деня Европейската комисия предупреди Мадрид, че "по принцип, не може" да въведе отново задължителни разрешителни за работа за румънски граждани, заяви на пресконференция говорителят на комисията Давид Бублил.
В извънредни случаи страна членка, която е освободила пазара си на труда, може да поиска да въведе отново ограничения, а Европейската комисия трябва да реши какви ограничения могат да бъдат наложени и за какъв период. Всяка страна членка има право да поиска след това от Европейския съвет да промени или да анулира решението на Комисията, като това решение се взима с квалифицирано мнозинство, пояснява Аджерпрес.
Tweet |
|