АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Подобрение на показателя е регистрирано в промишлеността, докато в строителството и в сектора на услугите се наблюдава намаление. Единствено в търговията на дребно показателят остава на нивото си от март.


AI, биотехнологии и криптовалути са сред водещите сектори за българските инвеститори. Анализ на платформата Freedom24 разкрива инвестиционните тенденции у нас.


През февруари, отнесено към същия месец на 2024 г., строителните компании в ЕС са повишили производството си с 0,3 на сто, докато тези в страните от еврозоната – с 0,2 на сто. Продукцията на строителния сектор в ЕС обаче е намаляла с 0,4 на сто в ЕС, както и с 0,5 на сто в еврозоната през февруари спрямо януари.


Френските компании са сред водещите инвеститори в България, като преките инвестиции от Франция възлизат на 1,5 млрд. евро. На срещата беше представено последното проучване на Френско-българската търговска и индустриална камара, според което френските компании, опериращи у нас, дават положителна оценка на бизнес средата, като повечето от тях разширяват производствата си в България.


Глобалната среда на несигурност, слабият износ, липсата на квалифициран персонал и поскъпването на труда водят до съкращения на персонал в индустрията. Ръстът при цените на храните и безалкохолните напитки допринася най-силно за динамиката на инфлацията.


Все по-трудно се разплащат фирми в строителството, земеделието и транспорта, показват данните на Allianz Trade. Расте рискът за експортно ориентираните български компании, алармират още експертите.


Втора част на видеото за строителството и модерните технологии и системи, използвани в най-дългия и модерен пътен тунел, строен до момента в България - тунел „Железница".


Мостът Чантай над река Яндзъ, който свързва Гуанджоу и Тайджоу, е най-големият в света. При строителството му обаче използването на традиционни методи не само отнема много време и усилия, но и носи определени рискове, затова при укрепване на основите на моста в помощ идват роботи.


Тези средства са от резервите й в чуждестранна валута, като целта е да се облекчи пазарния натиск и да се стабилизира турската лира, потвърди управителят на банката Фатих Карахан на онлайн конференция с международни инвеститори във вторник, съобщи "Тюркийе тудей".


В индустрията увеличението е с 11,5 на сто, в услугите - с 13,1 на сто, a в строителството - със 17,3 на сто. Най-висок ръст на общите разходи за труд е регистриран в икономическите сектори "Операции с недвижими имоти" и "Други дейности" - с по 23,5 на сто, и "Култура, спорт и развлечения" - с 22,1 на сто.