EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Изменения в ЗОП за хора с увреждания

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Изменения в ЗОП за хора с увреждания

mail13:45 | 21.08.2013прегледи 623 коментарикоментари 0


В условията на криза държавата трябва да се грижи за интересите на обществото и да подпомага малките фирми, включително и тези, в които работят хора с ограничена трудоспособност. Това заяви вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева на брифинг в Министерския съвет. По-рано тя обсъди промените в Закона за обществените поръчки с представители на организациите на хората с увреждания.
Неблагоприятни тенденции по отношение на участието в обществени поръчки на специализираните предприятия, в които работят хора с намалена трудоспособност, се очертава в страната, каза вицепремиерът Даниела Бобева. През 2008г. са били обявени 25 процедури, а от началото на настоящата година те са само 5. Това на практика означава, че има незначителен брой обществени поръчки, в които участват специализираните предприятия. „Още по- неблагоприятни са данните като се вземе предвид общата сума по договорите“, каза вицепремиерът и добави, че през 2008г. сключените договори са били общо за 14 млн.лв., а за 2013г. те са за едва 458 000 лв. „Решихме да установим какви проблеми стоят зад тези цифри и можем ли да подпомогнем участието в обществени поръчки на специализираните предприятия“, заяви вицепремиерът по икономическото развитие.
Министър Бобева обясни, че поради ограниченията в сегашния закон повечето от специализираните предприятията не са можели да участват в поръчките. Главният секретар на Агенцията по обществени поръчки Иво Кацаров потвърди, че има ниска активност при регистрацията на тези предприятия и заявяването на интерес от тяхна страна към обществените поръчки. Така например от общо 129 предприятия на хора с увреждания, в агенцията е подаден списък с едва 26 предприятия. От тези 26 предприятия, 21 са подадени от една организация на хора с увреждания, а общо организациите, които са проявили интерес, са две.
„С промяната се надяваме голяма част от предприятията да имат достъп и да заработят в добър режим с подкрепата на обществените поръчки“, каза вицепремиерът Даниела Бобева. Тя даде пример с предприятие, което има поръчка за 2 млн.лв. за Франция, докато в България то няма достъп до обществените поръчки. „Това е проблем и търсим начин чрез законови промени това да се преодолее“, добави Бобева.

Измененията, които ще подпомогнат дейността на специализираните предприятия, са отразени в нов чл. 16 в ЗОП. Текстът променя коренно концепцията за възлагане на обществени поръчки, когато предметът на поръчката е продукция от списъка по чл. 30 в Закона за интеграция на хората с увреждания. Този списък включва стоки и услуги, които се възлагат на специализирани предприятия и кооперации на лица с увреждания – например производство на работно облекло, на обувки и др. изделия. Според изменението в чл. 16 в ЗОП, когато предметът на обществената поръчка е включен в списъка, възложителите се задължават да обявят поръчката за изпълнение само от специализирани предприятия или кооперации на хора с увреждания. В тези поръчки няма да имат право да участват като изпълнители други лица. Само при условие, че поръчката е неуспешна, възложителят ще може да обяви нова процедура по общия ред.


 


Тагове: ЗОП, фирми
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 4163