АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Европейският парламент твърдо се противопоставя на предложението на ЕК за единен фонд, който би могъл да застраши бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП). Вместо това ЕП призовава за засилен селскостопански бюджет, съобщи най-голямата европейска земеделска организация - "Копа-Коджека" (Copa-Cogeca).


Субсидии получиха 11 921 земеделски стопани, заявили площи с плодове, зеленчуци и оранжерийно зеленчукопроизводство, допустими за подпомагане по осемте интервенции, включени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023 - 2027 г. Средствата са изплатени в максимален размер след извършването на всички административни проверки и проверки на място, съобщават от Фонда.


ДФ „Земеделие“ (ДФЗ) изплати 21 314 094 лв. по спешната финансова помощ на земеделски стопани, отглеждащи царевица, които бяха засегнати от сушата през 2024 г. Средствата са преведени на 8869 производители на царевица след извършени административни проверки от страна на ДФЗ.


Причината е планираните от Вашингтон такси за кораби, свързани с Китай, и големите вносни мита за ключови регионални търговски партньори подклаждат несигурността и намаляват апетита за американски продукти.


Причините за това са в липсата на постоянен контрол, ниските глоби и слабата правна защита на работниците, стана ясно на кръгла маса в Института за икономически изследвания при БАН.


Най-ниски са те в България - средно 10,6 евро на час, следвана от Румъния - 12,5 евро и Унгария - 14,1 евро. Най-високи разходи за труд в ЕС са отчетени в Люксембург - средно 55,2 евро на час, Дания - 50,1 евро на час и Белгия - 48,2 евро на час.


В индустрията увеличението е с 11,5 на сто, в услугите - с 13,1 на сто, a в строителството - със 17,3 на сто. Най-висок ръст на общите разходи за труд е регистриран в икономическите сектори "Операции с недвижими имоти" и "Други дейности" - с по 23,5 на сто, и "Култура, спорт и развлечения" - с 22,1 на сто.


Фермери и земеделски производители от страната отново ще предложат на плевенчани и гости своите продукти. На щандовете ще има млечни продукти от овче, козе, биволско и краве мляко, прясно и кисело мляко, кашкавал, сирене, колбаси, месни деликатеси и мезета и др.


През четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо същото тримесечие на предходната година най-голямото увеличение на почасовите разходи за труд за цялата икономика е регистрирано в Хърватия (+13,9 на сто), Полша (+13,8 на сто), Румъния (+13,1 на сто) и България (+13 на сто).


Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) изплати средствата за Кампания 2024 на 146 земеделски стопани, кандидати по операция „Плащания за преминаване на биологично пчеларство“ от интервенция „Биологично пчеларство“.