АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Движението на цената при царевицата за доставка през юни е с низходящ тренд. В САЩ отново посоката е надолу - минус 7 долара до 208 долара за тон.


В същото време потребителските цени в Китай продължават низходящия си ход през април. Те са били с 0,1 на сто по-ниски в сравнение с април 2024 г., запазвайки темпа си на спад от март. Средната прогноза в анкета на Ройтерс сред икономисти също сочеше към понижение на цените за потребителите с 0,1 на сто.


То се провежда на 9, 10 и 11 май. 16 локации в Стария град ще бъдат сцена за дегустационни срещи с 56 участника, сред които 40 винопроизводителя и 16 производители на храни и продукти. Новите участници тази година са 8 на брой.


Референтният показател за световните цени на хранителните стоки се увеличава през април, обусловен от по-високите котировки на основните зърнени култури, месото и млечните продукти, съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).


Евростат отчита значителни разлики при средните цени на електричеството за домакинствата в различните страните от ЕС през втората половина на 2024 година. Начело е Германия, с цена от 39,43 евро за 100 киловатчаса електроенергия. Следват Дания и Ирландия, в които 100 киловатчаса са стрували съответно 37,63 евро и 36,99 евро.


През последните 2–3 години се наблюдава стабилен ръст на преработените количества мляко, както и на произведените млечни продукти. Производството на бяло саламурено сирене от краве мляко нараства с между 2% и 7% годишно, а на кашкавал – с между 9% и 19%, при пресните сирена достига 16%–17%.


Инвестициите във вносни суровини нарастват с най-бавния темп от февруари 2020 г., подпомогнати от благоприятните движения на валутния курс на рублата спрямо долара. Това допринася за по-умерено покачване на продажните цени на фона на най-бавния темп на ръст на производствените разходи от януари 2023 година.


Държавен фонд „Земеделие” (ДФЗ) преведе 166 млн. лв. (165 937 355 лв.) доплащане по интервенцията с най-много кандидати – „Основно подпомагане на доходите за устойчивост“ (ОПДУ). Финансовата помощ е наредена по сметките на 46 061 бенефициери.


Индексът, който проследява месечните промени в международните цени на набор от световно търгувани хранителни стоки, достига средно 128,3 пункта през април, което е с 1 на сто повече от март и 7,6 на сто повече от същия месец миналата година.


По-ниски цени се наблюдават при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 1.6%, и в преработващата промишленост - с 0.5%, докато в добивната промишленост е отчетено увеличение - със 7.6%.