АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Открита бе нова хибридна централа за производство и съхранение на зелена енергия в община Оряхово, област Враца. Проектът се финансира от ОББ и германската "Фаренголд банк" (Varengold bank), съобщиха от дружеството за медиите.


Модната индустрия е отговорна за до 8 на сто от емисиите парникови газове, които повишават температурата на околната среда, според данни на ООН, цитирани от Ройтерс. Много от компаниите в сектора са обещали да достигнат нулево равнище на емисиите до 2050 г. или по-рано.


Фотоелектрическата централа (ФЕЦ) "Селановци" е с инсталирана мощност от 59,8 MWp и система за съхранение на електроенергия с капацитет 107,3 MWh.


"Трите основни теми на нашия ангажимент в България през следващите пет години, които са и приоритети за правителството, са ускоряване на прехода към зелена икономика, повишаване на конкурентоспособността чрез иновации и задълбочаване на финансовите пазари, както и укрепване на икономическата устойчивост и регионалната интеграция", заяви Мануела Несъл, ръководител на ЕБВР за България.


Сътрудничеството е в областта на съхранението на зелена енергия чрез помпено-акумулиращи водноелектрически централи (PSH) в цялата верига на Карпатите.


Повече от една трета от ВЕИ електрическата енергия в ЕС се произвежда чрез вятърни централи. Във видеото на ЕК се обяснява как вятърната енергия помага за по-зелена и чиста Европа, насърчавайки същевременно енергийната независимост и създаването на работни места.


Предложение на Chevron и HELLENiQ Energy за търсене на въглеводороди в морските зони в рамките на концесионните зони „Блок A2“ и „Южен Пелопонес“ получи официално зелена светлина от Министерството на околната среда и енергетиката.


иЛидерите на Европейската народна партия са публикували декларация, която практически отменя почти всичко заложено в Европейската зелена сделка от 2019 г. Най-сетне водещата политическа формация в ЕС си дава ясна сметка колко разрушително е въздействието на тази политика върху съюза.


България се представя на международното събитие за 34-ти път със собствен щанд, като на площ от 143 кв. м ще бъдат изложени стоки на 14 родни производители - млечни и месни продукти, подправки, вина, биопродукти, пчелен мед, растителни масла и продукти с българско розово масло.


Най-вероятно в идните месеци България ще подаде искане за извънреден конвергентен доклад, който ще излезе през пролетта и ще даде зелена светлина за въвеждането на еврото от януари 2026 г. Пътят е в голяма степен технически, тъй като основните политически стъпки и промени в законодателството вече са направени.