EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Заплатите на Балканите днес

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Заплатите на Балканите днес

mail06:50 | 14.05.2018прегледи 2414 коментарикоментари 0


Ако доходите в България продължат да растат с темповете от миналата година, до десетина години те ще достигнат средноевропейските, това прогнозира Екатерина Захариева, вицепремиер и външен министър на форум за доходите в страните от Западните Балкани, организиран от КНСБ.
    Тя припомни, че през миналата година ръстът на доходите е над 11,5 на сто, много по-висок от средноевропейския. По думите на Захариева, ако тези темпове се запазят, перспективата е до десет години да достигнем средноевропейските нива. Тя обвърза постигнатото в България с европейската перспектива на Западните Балкани, която по думите й ще доведе до по-високи доходи в региона.
    Реформите, които се изискват по пътя на членството, не се правят само заради членството и само заради Брюксел, те трябва преди всичко да се правят заради гражданите, те водят до по-високи доходи, отбеляза Захариева. По думите й доходите на Балканите все още изостават, тъй като ние сме демократични държави само от 27 години.
  Проблемите на работната среда, на доходите, на осигуряването, на социалната закрила трябва да намерят достойно място в работата на политиците, заяви Пламен Димитров, председател на КНСБ. Той посочи, че доходите на Балканите не са много различни.

Нетният среден доход към декември миналата година в България след облагане е 450 евро, в Сърбия - 456 евро,  в Черна гора - 512 евро, в  Босна - 440 евро, в Македония - 387 евро, в Косово 457 евро, в Албания - около 300 евро, единствено в Хърватия и Словения са по-високи около 790 - 800 евро в Хърватия и доста по-нагоре в Словения, отбеляза още той.
   

Последните данни на КНСБ показват, че средната работна заплата на Балканите изостава номинално между 5 и 10 пъти спрямо старите държави-членки и около 1.8-2.2 пъти спрямо новите държави-членки.
    По отношение на минималната работна заплата, с най-нисък размер са Албания (180,52 евро)и Македония (239,74 евро). На другият полюс е Хърватия с 462 евро. България е с най-ниската минимална заплата в ЕС - 260,76 евро. За сравнение в Люксембург тя е 1999 евро.
    Лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов заяви, че  никой не се заблуждава и няма прекалени очаквания за времевия хоризонт за присъединяването на Западните Балкани към ЕС. По думите му пътят на присъединяването няма да е лек и еднозначен, не трябва и да е самоцел, но трябва да се знае, че е от жизнен интерес за стабилизиране на развитието на региона. Нямаме нужда от нови разделителни линии, а от изграждане на мостове - в прекия, и в преносния смисъл - от изграждането на магистрали до обща борба за повишаване на доходите и за подобряване на положението на младежите, каза синдикалният лидер.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Новите пенсионери през 2023

15:05 | 04-03-24 | 1055