АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Окръжният съд в Хага е отменил обезпечителния арест върху принадлежащите на „Газпром“ акции в съвместното предприятие с Wintershall Dea в Северно море – Wintershall Noordzee, както и върху дяловете в компанията Gazprom International Projects B.V., се посочва в съдебните документи. През май 2024 г. съдът в Хага наложи обезпечителен арест върху въпросните активи по иск на украинските компании...


Според резултатите от пробното сондиране запасите там от суров петрол и природен газ се оценяват на 200 милиона барела нефтен еквивалент, съобщава канадска компания.


Говорим за целия участък от Малко Търново през Бургас, Варна до Дуранкулак. Ако дотогава изкараме и „Хемус“ да се върже връзката Търново – Русе, това ще е огромна перспектива за бизнеса и туризма, за всичко.


Това основно са торбички, бутилки, опаковки, рибарски мрежи и полистирен. По-голямата част от тях произхождат от сушата и се намират в заливите и по крайбрежието, особено през зимните месеци и периодите на силни южни ветрове.


България предвижда да отдаде на концесия за строителство автомагистрала “Черно море” заедно с две продължения - четирилентов път на север от Варна до границата с Румъния и същия габарит на юг от Бургас до Малко Търново.


Сред пътните проекти, които са в списъка, са АМ Черно море и Рила. Третият проект е изграждането на тунел през Петрохан. „В жп сектора включваме три тунела през Стара планина и удвояване на линията Пловдив-Свиленград. Пристанищата по Дунав също ще бъдат в списъка за публично-частно партньорство.


Централата се очаква да бъде построена до 2035 г. до село Улкен, разположено на около 400 км северозападно от Алмати. Тя ще се състои от два реактора с обща планирана мощност от 2,4 гигавата. Казахстан не разполага с действаща ядрена електроцентрала от 1999 г., когато беше спряна дейността на реактора БН-350 край Каспийско море.


“Изграждането на достатъчно транспортни връзки между Егейско море, Черно море и река Дунав ще допринесе за икономическото развитие на регионите”, подчерта Караджов. Проектите на българска територия включват участъците Кулата-Видин, Свиленград-Русе и бъдещата АМ “Черно море”.


Общата стойност на инвестицията за двата участъка е близо 2 млрд. лв., като над 1 млрд. лева са безвъзмездна помощ от Европейския фонд за регионално развитие на ЕС. Магистралата е част от основната TEN-T мрежа и от европейския транспортен коридор Балтийско море – Черно море – Егейско море.


Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас уточни на пресконференция при представянето на предложението, че в случая се предвижда взаимодействие с НАТО.