АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Те са общо 756 проекта. 638 проекта вече са със сключени договори, а 118 са в процедура по подписване. В момента върви активен диалог с общините за приключване на обществените поръчки и започване на строителния процес, тъй като до 30 юни 2026 г. строителният процес трябва да приключи и да бъде отчетен.


Сред ключовите аспекти на споразумението, подписано от България, Азербайджан, Турция и Грузия, е разширяването на стабилното междурегионално сътрудничество чрез развитието на зелени енергийни зони и коридори, които ще допринесат за сигурността на снабдяването с енергийни ресурси и устойчивото икономическо развитие на региона.


Настоящото видео показва проекта CERESiS, който разработи устойчиво решение за производство на чисти биогорива чрез отглеждане на енергийни култури, които улесняват обеззаразяването на земята чрез фиторемедиация и използване на нови технологии за преобразуване на биогорива и отделяне на замърсители.


През 2024 г. ЕС е внесъл енергийни продукти на стойност 375,9 милиарда евро или общо 720,4 милиона тона. Спрямо 2023 г. вносът е намалял както в стойностно изражение (-16,2 на сто), така и в нетно тегло (-7,1 на сто), съобщи европейската статистическа служба Евростат на сайта си.


Капацитетът е 130 мегавата. "Терна Енерджи", собственост на базираната в Абу Даби компания за възобновяеми енергийни източници "Масдар" (Masdar), планира да свърже централата към електропреносната мрежата на страната още до края на следващата година, посочва изданието.


Чрез изграждането им се унищожава един невъзобновяем източник на хранителни ресурси. От организацията настояват да бъде наложен мораториум върху предоставянето на обработваеми земи от 1 до 7 категория за целите на изграждане на съоръжения за възобновяеми енергийни източници.


Блокове 4 и 6 на Нововоронежката АЕЦ изцяло покриват стандартите на МААЕ за експлоатационна безопасност. Екипът международни експерти препоръча практиката на централата за „Управление на аварии“ като най-добрата възможна за прилагане в АЕЦ по света.


Инфлацията е нараснала до 1,5 процента през януари спрямо стабилния темп от 1,3 процента през декември. Възходящата тенденция се дължи основно на поскъпването с 27,8 процента на регулираните енергийни продукти след растежа с 12,7 процента през декември.


Държавният съвет на КНР ще наложи мита върху вноса на американски енергийни ресурси от 10 февруари 2025 г. Според постановлението на Държавния съвет петролът ще се облага с мито от 10 %, а въглищата и втечненият природен газ - с 15 %. Освен това мито от 10% ще бъде наложено на американските многолитрови автомобили, пикапи и селскостопанска техника.


Най-голямо намаление е регистрирано при автомобилния бензин - с 29.3%. При доставките на енергийни продукти най-голямо нарастване се наблюдава при твърдите горива - с 60.5%. Най-голямо намаление е регистрирано при пропан-бутановите смеси - с 10.3%.