АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Проектът предвижда изграждането на модерна складова сграда с площ от около 7 530 кв. метра, проектирана по съвременни европейски стандарти. Общата стойност на инвестицията възлиза на близо 7 млн.лв., като обектът ще бъде оборудван със системи за енергийната ефективност, оптимизирана логистика и устойчиво управление на ресурсите.


Годишната класация на IMD, оценява страните по четири стълба: икономическа ефективност, правителствени политики, бизнес среда и инфраструктура. България получава добри оценки за макроикономическа стабилност, с ниска инфлация, балансиран текущ баланс и едно от найниските нива на безработица в ЕС.


Към края на септември 2024 г. са санирани 1970 сгради или 98% от сградите, за които има сключени договори, показва одит на изпълнението на Сметната палата на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в България. Въведените в експлоатация обновени сгради са 1958 с над 131 700 жилища.


Одобрените проектни предложения са на общините: Девин, Ружинци, Ценово, Брезник, Ябланица, Черноочене, Болярово, Борино, Рила, Елин Пелин, Неделино, Малко Търново, Челопеч, Чавдар и Антон.


Тази група купувачи се насочват предимно към имоти в новопостроени сгради, като обръщат внимание на енергийната ефективност на сградата и на осигуреното паркомясто.


Това каза на конференция „Финансиране за енергийна ефективност, дигитализация и умения“ заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Дора Янкова. Предстои изработване на правила за кандидатстване, а основен приоритет остава активното включване на общините и собствениците в процеса на обновяване.


ББР и Електроенергийният системен оператор (ЕСО) започват съвместна програма с ключова роля за енергийната независимост на публични организации и предприятия. Двете институции обединяват усилия за повишаване на енергийната ефективност, намаляване на разходите за електрическа енергия на публичните субекти и повишаване на конкурентоспособността на бизнеса.


Икономистите на БАН: Мерките за енергийна ефективност да се съобразят с териториалните различия и уязвимост на домакинствата. Санирането на индивидуалните къщи е икономически по-целесъобразно от изпълнението на тези мерки за многофамилните сгради, стана ясно на кръгла маса в ИИИ.


„Енергийната ефективност започва у дома. Малките промени – като изключване на ненужни уреди или използване на интелигентни системи – водят до значителни икономии и намаляване на въглеродния отпечатък“, подчерта Калоян Косоров от „Енергео“, част от индустриалната група „Геотехмин“.


ЕСО разработва програма за ускорено внедряване на ВЕИ от публични субекти, другата публична политика, която ББР ще подкрепи, е вторият етап на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради, която се разработва в момента.