EUR 1.9558
USD 1.7243
CHF 2.0934
GBP 2.2921
CNY 2.3713
you tube
mobile version

Емиграцията е добро явление за България

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Емиграцията е добро явление за България

mail06:00 | 10.03.2014прегледи 1622 коментарикоментари 0


Мира Лазарова

120 хиляди са българите в Германия. От тях 77 хиляди са млади хора. 90% от всички български граждани в тази европейска страна са образовани, квалифицирани и добре интегрирани. Въпреки това, дебатът в Германия е фокусиран върху ромите, които се свързват с нашата страна. Тези факти бяха представени по време на открита дискусия на тема: „Модели на миграция в ЕС: Изтичане на мозъци или „миграция по бедност“? Предизвикателства пред България и Германия“, организирана от Фондация „Фридрих Науман”.
Германия има полза от българските работници, останалото са политически игри, заяви Райнхард Крап, временно управляващ посолството на Германия у нас.
Миграцията е добро явление както за България, така и за страните, в които българите отиват, категоричен е Красен Станчев, председател на Съвета на ИПИ. Но не може да се говори за изтичане на мозъци и миграция по бедност. Днес нивото на бедност е десет по-ниско в сравнение с 1997 г., когато спестяванията се стопяват заради феномени като този – с 20% месечно падат доходите в промишлеността. Въпреки това и сега има миграция и тя е продиктувана от възможностите, които предоставят другите държави. Въпрос на личен избор, улеснен от правото на свободно движение и работа.

Никога не сме имали политика за задържане на мозъци, призна вицепремиерът Даниела Бобева. Тя се върна на изследване от 1993 г., според което след промените България са напуснали 11,5% от най-висококвалифицираните кадри, най-елитните учени и изследователи. Към тях се прибавя и групата на специалистите, преминали към по-нискоквалифициран труд. У нас се наблюдават сред най-интересните модели на миграция. Ако по политически причини страната губи половин милион души от турски произход, сега водещи за напускането на българи са икономическите фактори. Не бива да забравяме и българските студенти, които след завършване на образованието си в чужд университет остават да работят в съответната държава. Специално за тях се разработват политики, които да ги привлекат обратно в държавната администрация или бизнеса, по думите на Бобева. От друга страна, България става все по-привлекателна за имигранти. Например, имаме китайски заварчици заради дефицит на такива български работници.

 снимка:ЕП

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 7276