EUR 1.9558
USD 1.8036
CHF 1.9846
GBP 2.2826
CNY 2.4956
you tube
mobile version

Експерти: Има време за КТБ

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Експерти: Има време за КТБ

mail06:34 | 29.09.2014прегледи 1286 коментарикоментари 0


Страната ни ще има достатъчно време, ако се наложи да промени националното си законодателство, за да избегне наказателна процедура от ЕК заради казуса с КТБ. Това коментираха за БТА финансови експерти и икономисти.

Писмото на ЕК е в рамките на стандартна процедура за уточняване на казуса с КТБ и Банка "Виктория" и не означава започване на наказателна процедура срещу страната ни, заяви в коментар за БТА финансистът и преподавател в УНСС проф. Христина Вучева. ЕК отправя към нас искане за транспониране на европейската директива в българското законодателство, поясни проф. Вучева. Европейските директиви обаче не се пренасят автоматично в националното законодателство, те изискват пренасяне на разпоредбите в българските закони както страната намери за добре, добави финансистът. Според европейската директива пет дни, след като Централната банка установи, че дадена търговска банка не е платежоспособна, гарантираните депозити трябва да бъдат изплатени. Само че разбирането кога се установява неплатежоспособност е различно. Ако се установи, че изискването на европейската директива не е приложено в нашия Закон за кредитните институции, създаден през 2006 г., то той ще бъде променен, така че европейските изисквания да бъдат спазени, коментира проф. Вучева. Промените в законодателството обаче са най-малкия проблем според Вучева. Въпросът с КТБ трябва да се реши генерално; предишните управляващи заедно с БНБ можеха да решат проблема още няколко дни след възникването му, но това време очевидно се загуби и сега вече трябва да се търсят други мерки и решения, коментира проф. Вучева. За да се вземат те, трябва да има парламент и правителство, посочи тя.

Икономистът Георги Ангелов, институт "Отворено общество ", коментира пред БТА, че страната ни има поне два месеца, които ще минат в размяна на кореспонденция с ЕК, преди да се стигне до задействане на наказателна процедура, ако страната ни не отговори на европейските изисквания. Дотогава със сигурност ще има нови парламент и правителство, които ще трябва да променят Закона за кредитните институции. Трудно е да се прогнозира в момента как ще се процедира с КТБ, защото предишният парламент отхвърли всички възможни варианти - да се изплатят гарантираните влогове, да се раздели КТБ на добра и лоша банка, въобще отказа да се занимава с този въпрос, каза Ангелов. Не знаем как ще реагира новият парламент, но най-важният въпрос, който ще определи съдбата на банката, е колко е капиталовата дупка, отбеляза той. Ако дупката е умерено голяма по думите му, тя лесно може да се запълни. Ако обаче е толкова голяма, че е изяла всички възможни мерки за спасяване, то тогава логично се отива към затваряне на банката, прогнозира Ангелов. До 15 септември, когато бе публикуван на сайта на БНБ първият доклад на квесторите в КТБ и Банка "Виктория", за съвсем малка част от кредитите бе събрана пълна информация, припомни експертът. Работата продължава, но явно част от кредитополучателите не искат да дават информация за кредитите си, коментира Ангелов. Това по думите му поражда допълнителни проблеми, защото ще трябва да се водят дела и да се събират гаранции. Със сигурност гарантираните депозити на гражданите ще бъдат изплатени, за тях въпросът е не "дали", а "кога", но за останалите депозити над 100 000 евро въпросът все още не е изяснен, отбеляза икономистът. Според Ангелов дори и да се стигне до вариант за обявяване на КТБ в несъстоятелност, то това едва ли ще бъде заплаха за българската банкова система, защото е минало достатъчно време и е станало ясно, че КТБ не е заразила другите банки. По-скоро трябва да се помисли за ефекта върху икономиката, защото в КТБ има и добри кредитополучатели и вложители, които са от големи отрасли, заяви Ангелов.

Лъчезар Богданов от "Индъстри Уоч" коментира, че до момента от ЕК не са имали забележки към българското банково законодателство. Според нашето законодателство, за да получат депозантите достъп до своите вложения, трябва първо банката да бъде обявена в несъстоятелност, което пък може да се случи, само ако регулаторът по безспорен начин установи, че банката е неплатежоспособна, поясни Богданов. Тъй като одитът още продължава, такова решение сега не може да бъде взето, добави той. Богданов също припомни, че бързи решения са били потърсени още през лятото, но не са били приети от парламента. Сега сме в ситуация, в която трябва да се промени законодателството, смята икономистът. Според Богданов няма да има никакъв проблем с изплащането на гарантираните депозити от Фонда за гарантиране на депозитите като той може да вземе държавно гарантиран заем. Това ще доведе до вдигане на лимита на държавния дълг, прогнозира Богданов.
 


Тагове: КТБ, коментари, ЕК
 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg