EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

ЕК упорита за визи за САЩ и Канада

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

ЕК упорита за визи за САЩ и Канада

mail12:15 | 13.04.2016прегледи 695 коментарикоментари 0


ЕК прие политическо съобщение до Европейския парламент и Съвета на ЕС относно актуалното състояние и следващите стъпки по отношение на липсата на реципрочност с някои трети държави в областта на визовата политика. Докато с Япония и Австралия беше постигната пълна реципрочност съответно през декември и през юни 2015 г., САЩ, Канада и Бруней продължават да прилагат визови изисквания за гражданите на някои държави — членки на ЕС, въпреки че техните собствени граждани са освободени от визи в целия ЕС, заяви ЕК в свое прессъобщение.
Реципрочността в отмяната на визовия режим е принцип на общата визова политика на ЕС и съгласно правилата на ЕС, приети през 2001 г., ако в срок от 24 месеца липсата на реципрочност с трети държави не бъде коригирана, това може да даде основание за суспендиране на отмяната на визовия режим за гражданите на тези трети държави. Комисията има задължение да предприеме действия след изтичането на 24-месечния период. В случая на САЩ, Канада и Бруней този краен срок, определен от законодателя на ЕС, изтеча на 12 април 2016 г. Ето защо Комисията приканва Европейския парламент и Съвета спешно да започнат обсъждания и да заемат позиция относно най-уместния начин на действие с оглед на предоставената от ЕК  оценка, като я информират относно съответните си позиции до 12 юли 2016 г.
Комисарят по въпросите на миграцията, вътрешните работи и гражданството Димитрис Аврамопулос заяви: „Реципрочността на визовия режим е основен елемент в общата визова политика на ЕС. Гражданите на ЕС с основание очакват, че ще могат да пътуват без виза във всяка трета държава, чиито граждани могат да влизат безвизово в Шенгенското пространство.  Комисията направи оценка на правните, политическите и икономическите последици от евентуалното временно суспендиране на отмяната на визовия режим със САЩ, Канада и Бруней и поиска становищата на Европейския парламент и Съвета относно бъдещите действия. Пълната визова реципрочност ще остане приоритет в дневния ред на двустранните ни отношения с тези държави и ще продължим да полагаме усилия за постигането на балансиран и справедлив резултат“.

Канадският министър на имиграцията Джон Маккалъм заяви, че Канада не споделя гледната точка на ЕС относно визовата реципрочност. Изявлението е направено в деня, в който ЕК прие политическо съобщение до Европейския парламент и Съвета на ЕС относно актуалното състояние и следващите стъпки по отношение на липсата на реципрочност с някои трети държави в областта на визовата политика, между които са Румъния и България.  Според министерството на имиграцията на Канада, България и Румъния все още не отговарят на изискванията за въвеждане на безвизов режим, затова Канада продължава да налага визови ограничения на гражданите на двете държави. В официално изявление на ведомството се посочва още, че канадските власти са улеснили издаването на визи на нерисковите групи българи и румънци. Сред въведените мерки са откриване на визови центрове в София и Букурещ и въвеждане на ускорено издаване на визи за бизнес пътувания.

Съединените щати изискват визи за гражданите на Хърватия, Кипър, Полша, Румъния и България. Американските власти също посочват, че държавите не отговарят на изискванията за облекчаване на визовия режим. Според правилата отказите на молбите за издаване на виза трябва да са под 3% от общите. За българите например този процент е над 17 на сто.

Евентуално въвеждане на визи за САЩ и Канада ще струва около 2 млрд. 500 млн. евро годишно на европейските граждани и фирми, ако и Съединените щати въведат визи за европейците, прогнозираха от ЕК.


Тагове: визи, ЕК, САЩ, Канада
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Новите пенсионери през 2023

15:05 | 04-03-24 | 1057