EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

ЕК слива "Училищен плод" и "Училищно мляко"

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

ЕК слива "Училищен плод" и "Училищно мляко"

mail10:45 | 19.02.2014прегледи 812 коментарикоментари 0


На заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство Брюксел е обсъдено
обединяването на схемите "Училищен плод" и "Училищно мляко" и бъдещето на сектор "Мляко и млечни продукти" предвид отпадането на млечните квоти през 2015 година, съобщи дирекция "Връзки с обществеността и протокол" на МЗХ. Новата Схема за предоставяне на продукти в училищата обединява досегашните схеми "Училищен плод" и "Училищно мляко",  с цел изграждане на навици за здравословно хранене при децата и засилване на информираността им за земеделското производство. По схемата ще се доставят само пресни плодове и зеленчуци, и мляко за пиене, а не както досега и преработени продукти, което ще  бъде придружено от образователни мерки, включващи информация за земеделското производство и продуктите от него.
Целият бюджет по схемата за ЕС е размер на 230 млн. евро за една година, от които за плодове и зеленчуци - 150 млн. евро и 80 млн. евро - за мляко.
По повод премахването на млечните квоти през 2015 година МЗХ акцентира, че с отпадането им производството на мляко в някой страни ще нарасне значително, което може да предизвика
доставката на по-големи количества млечни продукти към страните от Южна Европа.
Свръхпроизводството може да доведе до спад в изкупните цени на млякото в България, което ще се отрази негативно върху животновъдството.
Затова млекопроизводителите трябва да модернизират и окрупнят производството си, което ще намали разходите им за производство и ще увеличи тяхната конкурентоспособност. Заместник-министърът Абазов беше категоричен, че за ефективното справяне с бъдещи пазарни кризи, страната ни ще подкрепи приемането на специфични мерки за планинските райони чрез  използване на новата Програма за развитие на селските райони и включване на мерки, специално насочени към млекопроизводството в планинските и други необлагодетелствани райони.
Държавите членки изразиха опасение, че от нарастването на производството в ЕС може да засили нестабилността на цените и да доведе до възникване на кризи. По тази причина беше подчертана
необходимостта от изграждане на "Обсерватория на пазара" като ефективен механизъм за прилагане на мерки за предотвратяване на кризи.

Група държави членки поискаха да се редуцира налога при надвишаване на квотите и произведените количества се намалят чрез коефициента на масленост. Друга група държави предложиха въвеждане на механизъм за ограничаване на производството след отпадане на квотите. Дебатът по темата ще бъде продължен в рамките на Специализирания комитет по селско стопанство и на следващите заседания на Съвета на министрите на земеделието, се посочва в заключение на съобщението.

 


Тагове: мляко, плодове, ЕК
 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 4230