EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

ЕК подкрепя единния европейски патент

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

ЕК подкрепя единния европейски патент

mail10:20 | 14.12.2010прегледи 1052 коментарикоментари 0


Европейската комисия се готви да позволи на група страни "да излязат от редиците" и да създадат единен европейски патент, пренебрегвайки ветото на Испания и Италия, съобщи еврокомисарят за вътрешния пазар и финансовите услуги Мишел Барние, цитиран от ДПА.
Десет страни от Европейския съюз поискаха да бъде създадено засилено сътрудничество за по-бързо създаване на европейски патент.
Инициаторите се надяват, че възможно най-голям брой страни ще се присъединят към засиленото сътрудничество.
В края на ноември Европейската комисия изрази готовност да бъде създаден европейски патент само в някои страни, ако постъпи искане за това заради невъзможността да се постигне единодушно съгласие сред 27-те членки на ЕС.
Процедурата на засилено сътрудничество, станала възможна по силата на Лисабонския договор, предвижда подобна мярка.
Страните, поискали създаването на засилено сътрудничество, са Франция, Дания, Естония, Финландия, Германия, Литва, Люксембург, Холандия, Словения и Швеция.
"Европа е единствената голяма икономическа зона, чиито предприятия не разполагат с единен патент, което води до рекордни разходи за инструменти за защита на интелектуалната собственост", заявиха в края на миналата седмица френският министър на икономиката Кристин Лагард, министърът на промишлеността Ерик Бесон и министърът по европейските въпроси Лоран Вокиез.
В момента легализирането на патент само в половината страни от ЕС струва до 20 000 евро, от които 14 000 за превод, докато в САЩ разходите са едва около 1850 евро.
Европейската комисия беше предложила режим с използването на само три официални европейски езика (английски, френски и немски), за да могат разходите за превод да бъдат сведени до около 680 евро. Тогава се породи езиков спор, при който Рим и Мадрид определиха като дискриминация непризнаването на техните езици за легализирането на този документ.
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg