EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

ЕК отвори пътя към ЕRM II за България

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

ЕК отвори пътя към ЕRM II за България

mail23:04 | 16.04.2010прегледи 868 коментарикоментари 0


Европейската комисия счита за адекватна Конвергентната програма на България, съобщи вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков днес след първата сесия на неформалната среща на финансовите министри от ЕС в испанската столица Мадрид. Поради отсъствието на представители от девет държави-членки заради проблемите с въздушния трафик над Европа, окончаталното разглеждане и приемане на Конвергентните програми ще се състои през следващата седмица. Дотогава обаче в тях не могат да се правят промени.

Общото заключение на Европейската комисия за Конвергентната програма на България е, че програмната цел за поддържане на стабилна бюджетна политика може да се счита за адекватна в настоящото икономическо положение и с оглед на необходимостта от ограничаване на външните дисбаланси. Предприетите конослидационни мерки са политически ангажимент за подобряване на фискалната дисциплина, се казва в заключенията на ЕК. От новото правителство се очаква да неутрализира рисковете чрез леко благоприятните данни за растежа и събираемостта на приходите. „С други думи, Европейската комисия одобрява и счита за адекватна нашата Конвергетна програма. Това ни дава възможност в следващите дни и седмици да се занимаваме с темата, заедно с нашите партньори от ЕК, които сме поканили в началото на май да се прецени дали България ще влезе в процедура за свръхдефицит или ще можем да избегнем това", коментира министър Дянков. „Оценката на Конвергентната програма казва, че всичко, което новото правителство е направило, е напълно адекватно", допълни вицепремиерът.

С оглед на горната оценка и необходмостта от осигуряване на устойчива конвергенция, България е приканена да продължи да прилага стриктна фискална политика, както досега и да приеме по-нататъшни мерки за постигане на програманата цел за 2010 г. Тази част се отнася за наскоро откритите проблеми с 50-те анекса към договори, поясни министър Дянков. По думите му, Комисията дава възможност в следващите дни българското правителство да обсъди и прецени необходимостта от допълнителни мерки.

„За да се подобри ефективността на публичните разходи посредством стриктното прилагане на планирани реформи, са необходими и реформи в областта на публичната администрация, здравеопазването, образованието и пенсиите", се посочва още в коментара на Европейската комисия по Конвергентната ни програма. Министър Дянков е информирал европейските партньори за одобрения вчера от българския парламент Закон за развитие на академичния състав, който е сериозна стъпка в реформата на висшето образование.

С цел стабилизирането на фискалната позиция през второто полугодие на 2009 г. властите в България са приели пакет за фискална консолидация в размер на 2,3% от БВП, припомня още ЕК. „Комисията е изчислила, че благодарение на мерките, които нашето правителство предприе през август до края на миналата година, сме успели да намалим дефицита с 2,3% от БВП. Но това е преди допълнителните 2 млрд. лв., които излязоха наскоро", подчерта Симеон Дянков.

Коментарът за средносрочната бюджетна цел в Конвергентната програма за следващите 3 г. гласи: „Предвид най-новите прогнози и равнището на българския дълг, средносрочната бюджетна цел повече от адекватно отразява целите на Пакта за стабилност". „За нас това е най-доброто признание", каза вицепремиерът след неформалната среща на финансовите министри.

Бюджетната стратегия на документа може да се счита, че е в съответствие с изискванията на Пакта за стабилност и допринасяща за запазване на макроикономическата стабилност и доверието на инвеститорите в българската икономика, се посочва още в коментара на ЕК за Конвергентната програма на България.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg